reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Strony uczestniczące w uzyskaniu zezwolenia na nabycie nieruchomości

Strony uczestniczące w uzyskaniu zezwolenia na nabycie nieruchomości


Stroną postępowania o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości jest zarówno obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość oraz jej zbywca. Zarówno cudzoziemcowi, jak i zbywcy przysługuje prawo do ponownego rozpatrzenia sprawy wówczas, gdy zapadła decyzja jest niekorzystna dla powyżej wskazanych stron.

Jedną ze stron postępowania o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości jest cudzoziemiec, który może być zarówno osobą fizyczną niemającą obywatelstwa polskiego, osobą prawną mającą siedzibę za granicą, jak i niemającą osobowości prawnej spółką – mającą siedzibę za granicą, utworzoną zgodnie z ustawodawstwem państw obcych oraz osobą prawną i spółką handlową niemającą osobowości prawnej – mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a przy tym kontrolowaną bezpośrednio lub pośrednio przez osoby i spółki. Ponadto stroną postępowania o udzielenie zezwolenia może być każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie. A także osoba, która żąda czynności organu z uwagi na swój interes prawny lub obowiązek. Zarówno cudzoziemcowi, jak i zbywcy przysługuje prawo do ponownego rozpatrzenia sprawy wówczas, gdy zapadła decyzja jest niekorzystna dla powyżej wskazanych stron. W tym celu strony powinny złożyć stosowny wniosek do właściwego organu.

Zobacz serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Stroną przysługuje także prawo do zaskarżenia wydanej decyzji ministra właściwego do spraw wewnętrznych do właściwego miejscowo sądu administracyjnego.

Cudzoziemiec jako strona postępowania w sprawie wydania zezwolenia na nabycie nieruchomości może złożyć stosowny wniosek w celu umorzenia powyżej wskazanego postępowania. Postępowanie takie zostaje umorzone z urzędu przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Nadto organ administracji publicznej może dokonać umorzenia tego postępowania na wniosek stron wówczas, gdy nie jest to sprzeczne z interesem społecznym. Warto także dodać, że umorzenia postępowania może żądać także wieczysty użytkownik oraz właściciel nieruchomości

Zobacz także serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarówno obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość oraz jej zbywca stanowią strony postępowania o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości.
Zarówno obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość oraz jej zbywca stanowią strony postępowania o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama