reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Uzyskanie promesy a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Uzyskanie promesy a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Cudzoziemiec może uzyskać promesę (przyrzeczenie wydania zezwolenia) w celu nabycia nieruchomości. Promesa ma formę decyzji administracyjnej. W okresie jej ważności organ nie może odmówić cudzoziemcowi wydania zezwolenia zmierzającego do nabycia nieruchomości.

Promesa w formie decyzji administracyjnej

Uwagi na fakt, że promesa ma formę decyzji administracyjnej powinna ona odpowiadać  w pełni wymaganiom przewidzianym dla decyzji administracyjnej. Promesa (przyrzeczenie wydania zezwolenia) jest ważne rok od chwili jego wydania. W okresie ważności przyrzeczenia wydania zezwolenia, organ nie może odmówić cudzoziemcowi wydania zezwolenia zmierzającego do nabycia nieruchomości. Ponadto wydanie promesy następuje wówczas, gdy sprzeciwu nie wniesie Minister Obrony Narodowej. Natomiast w przypadku nieruchomości rolnych, gdy sprzeciwu nie wniesie minister właściwy do spraw rozwoju wsi. Należy także dodać, że minister właściwy do spraw wewnętrznych może w niektórych wypadkach wydać stosowne przyrzeczenie zezwolenia tylko i wyłącznie na wniosek obcokrajowca.

Zobacz serwis: Finanse

Istota promesy

Celem instytucji promesy jest zwiększenie zabezpieczenia interesów obcokrajowców, które zmierzają do nabycia nieruchomości. Promesa chroni również przed ewentualną odmową wydania zezwolenia na nabycie nieruchomości przez właściwy organ. Przyrzeczenie wydania zezwolenia jest bardzo przydatne dla cudzoziemców, którzy zamierzają przystąpić do przetargów. Instytucja ta zapewnia inwestorom, kontrahentom otrzymanie zezwolenia oraz gwarantuje pozwodzenie transakcji z powodu braku zgody organu.

Promesa zostanie wydana cudzoziemcowi po dokonaniu wszelkich czynności w zakresie postępowania administracyjnego.

Promesa może być także wydana na wniosek założycieli podmiotu prawnego, mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – która jest pośrednio lub bezpośrednio kontrolowana przez obcokrajowców będących podmiotami prawnymi mającymi siedzibę za granicą lub podmiotami fizycznymi niemającymi obywatelstwa polskiego.

Zobacz także serwis: Najem

Skutki wydania promesy

W ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wskazane są skutki w zakresie wydania promesy. Do nich należą:

- okres ważności promesy wynosi jeden rok od momentu jej wydania,

- zakaz odmowy wydania zezwolenia podczas ważności promesy – jeżeli w tym okresie nie uległ zmianie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama