| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Znaczenie dodatkowych pomieszczeń przy zakupie nieruchomości

Znaczenie dodatkowych pomieszczeń przy zakupie nieruchomości


Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania potencjalny nabywca powinien mieć na uwadze nie tylko wielkość powierzchni mieszkania, ale także czy do nieruchomości przynależą dodatkowe pomieszczenia. Dodatkowe pomieszczenia (komórka lokatorska, piwnica, miejsce postojowe, garaż, a nawet balkon) są bardzo użyteczne i przydatne w codziennym życiu oraz z całą pewnością podnoszą wartość nieruchomości.

Piwnica jako dodatkowa powierzchnia przynależy do nieruchomości. Jest pomieszczeniem bardzo użytecznym, przez co podnosi wartość mieszkania na rynku nieruchomości. Owszem zdarzają się mieszkania, które nie mają przypisanej piwnicy – ale to rzadkość. Nieruchomości bez przypisanej piwnicy są przeważnie w przedwojennych kamienicach. Właściciele takich kamienic w celu wykorzystania wszystkich pomieszczeń i osiągnięcia większego zysku wynajmowali przed wojną poniżej parteru lokale na warsztaty rzemieślnicze.
Warto jednak przed podjęciem decyzji o zakupie danego mieszkania dokładnie obejrzeć piwnice i sprawdzić w jakim jest ona stanie technicznym. Jeżeli w piwnicy jest wilgotno, brudno to można się spodziewać, iż w dodatkowych pomieszczeniach, jak i w budynku są myszy, szczury oraz inne insekty. W związku z tym, użyteczność takiej piwnicy radykalnie spada.

Zobacz serwis: Nieruchomości za granicą

Warto także wskazać, iż innym rodzajem przynależnego do mieszkania dodatkowego pomieszczenia jest komórka lokatorska. Piwnice są położone pod powierzchnią ziemi, natomiast komórki lokatorskie mieszczą się na klatkach schodowych, a coraz częściej w nowych budynkach w pobliżu podziemnych miejsc parkingowych w garażu. Komórki lokatorskie są idealnym miejscem na przechowywanie rowerów, zbędnych sprzętów elektronicznych, wózków dziecięcych. Można by pokusić się o stwierdzenie, że komórki lokatorskie są dogodniejszym miejscem niż piwnice.

Miejsca parkingowe są dostępne zarówno w garażach podziemnych w budynkach, jak i na zewnątrz przy budynku. Obecnie na deweloperskim rynku nieruchomości – oferowane mieszkania mają zarówno podziemne, jak i nadziemne miejsca parkingowe przy budynku. Miejsce parkingowe przeważnie należy dokupić, jednakże inwestycja jest bardzo opłacalna. Garażowany samochód jest w mniejszym stopniu narażony na zmienne warunki pogodowe, a tym samym na uszkodzenia, np. lakieru. Innym atutem podziemnego miejsca parkingowego jest to, że przeważnie są one powierzchniowo większe od wielkości średniego samochodu. Podziemne parking w nowych budynkach to duży atut. Niestety należy za nie dodatkowo zapłacić.

Obecnie na rynku nieruchomości brak parkingu zarówno podziemnego, jak i naziemnego jest wadą, co może wiązać się z trudnościami z późniejszym sprzedaniem nieruchomości. 

Zobacz także serwis: Najem

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »