REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przeniesienie własności nieruchomości a zabezpieczenie wierzytelności

Izabela Perczak
Przeniesienie własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności polega na umownym przeniesieniu własności nieruchomości w celu zabezpieczenia wierzytelności.
Przeniesienie własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności polega na umownym przeniesieniu własności nieruchomości w celu zabezpieczenia wierzytelności.

REKLAMA

REKLAMA

Pan Kazimierz M. jest właścicielem nieruchomości w Warszawie o wartości 550 tysięcy złotych. Jest on dłużnikiem Pana Michała W., który żąda od niego zabezpieczenia wierzytelności (pożyczki udzielonej Panu Kazimierzowi M.). Czy Pan Kazimierz M. i Pan Michał W. mogą zawrzeć umowę o przeniesienie własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności?

Zabezpieczenie wierzytelności

REKLAMA

REKLAMA

Przeniesienie własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności polega na umownym przeniesieniu własności nieruchomości (udziału we własności nieruchomości Warszawie o wartości 550 tysięcy złotych) w celu zabezpieczenia wierzytelności (pożyczki udzielonej Panu Kazimierzowi M.). Na podstawie takiej umowy właściciel nieruchomości, który jest jednocześnie dłużnikiem (Pan Kazimierz M.) innej osoby (Pan Michał W.), przenosi na tę osobę własność nieruchomości w celu zabezpieczenie istniejącej wierzytelności. Natomiast osoba (Pan Michał W.) zobowiązuje się do powrotnego przeniesienia własności tej nieruchomości, po wywiązaniu się dłużnika (Pana Kazimierza M.) z jego zobowiązań.

Mając powyższe na uwadze należy wskazać, że zarówno Pan Kazimierz M., jak i Pan Michał W. mogą zawrzeć umowę o przeniesienie własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności (pożyczki udzielonej Panu Kazimierzowi M.).

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Cel przeniesienia własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przeważnie w obrocie nieruchomościami umowa o przeniesienie własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności wykorzystywana jest w celu spłaty pożyczek krótkoterminowych lub kredytów udzielonych przez banki. W wyniku czego, pożyczkobiorca, po dokonaniu przeniesienia na pożyczkodawcę własności nieruchomości, przeważnie nadal z niej korzysta. Instytucja przeniesienia własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności stosowana była już w prawie rzymskim.

Instytucja ta zarówno w orzecznictwie jak i w doktrynie wzbudza wiele kontrowersji. Poglądy na temat tej instytucji są bardzo odmienne. Niektóre poglądy dotyczą tego, że przewłaszczenie takie jest w ogóle niedopuszczalne, gdyż prowadzi w istocie rzeczy do obejścia prawa. Według innego poglądu przewłaszczenie nieruchomości w celu zabezpieczenie wierzytelności jest jak najbardziej dopuszczalne. 

Zobacz także serwis: Wnętrza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA