| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Powiernicze nabycie nieruchomości

Powiernicze nabycie nieruchomości

Istotą powierniczego nabycia nieruchomości jest nabycie przez zleceniobiorcę własności nieruchomości w celu późniejszego przeniesienia tej własności na rzecz dającego zlecenie. Stronami umowy powierniczego nabycia nieruchomości są przeważnie osoby bliskie darzące się zaufaniem. Umowa ta zawierana jest często w formie pisemnej.

Cel powierniczego nabycia nieruchomości

Na podstawie umowy zlecenia dochodzi do powierniczego nabycia nieruchomości. Należy wskazać, że nie jest ona umową zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości, a zatem nie wymaga dla swej ważności formy szczególnej. Jest ona zawierana najczęściej w formie pisemnej. Oczywiście może być także zawarta w formie aktu notarialnego. Podstawowym celem takiej umowy jest to, że zleceniobiorca zobowiązuje się nabyć prawo własności nieruchomości w imieniu własnym, a następnie winien przenieść własności na zleceniodawcę.

Zobacz serwis: Dom i działka

Moment nabycia nieruchomości

Do powierniczego nabycia nieruchomości dochodzi wówczas, gdy osoba zainteresowana nieruchomością nie może dokonać nabycia jej własności z uwagi na jakąś przeszkodę, która jest przemijająca lub gdy obawia się, że zbywca nieruchomości sprzeda pożądaną nieruchomość. Warto dodać, że przemijającą przeszkodą może być chociażby trudność w uzyskaniu przez cudzoziemca zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na nabycie własności nieruchomości położonej w Polsce. W takiej sytuacji cudzoziemiec ma prawo do tego, aby zawrzeć umowę zlecenia, w której przyjmujący zlecenie (podmiot, który jest obywatelem polski) zobowiąże się do nabycia własności pożądanej nieruchomości w celu jej późniejszego przeniesienia na cudzoziemca (podmiot, który jest zleceniodawcą) – jednakże dopiero po uzyskaniu przez obcokrajowca zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na nabycie własności nieruchomości położonej w Polsce.


Warto wskazać, że przy wykonaniu zlecenia odpłatnego, wynagrodzenie określone w umowie należy się zleceniobiorcy dopiero po wykonaniu zlecenia. Wówczas, gdy termin przeniesienia własności nieruchomości na zleceniodawcę nie został w umowie o powiernicze nabycie nieruchomości wskazany, to zleceniobiorca zobowiązany jest przenieść na żądanie zlecającego nieruchomość.

Zobacz także serwis: Deweloper

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »