reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Istota umowy o przekazanie nieruchomości

Istota umowy o przekazanie nieruchomości


Umowa przekazania nieruchomości ma charakter umowy konsensualnej, bezpłatnej, nazwanej. Umowa przekazania nieruchomości wymaga dla swej ważności zachowania formy aktu notarialnego. Podstawowym celem tej umowy jest pozbycie się związanego z nieruchomością problemu (pozbycie się niechcianej nieruchomości przez właściciela).

Umowa przekazania nieruchomości jest typem umowy konsensualnej, ponieważ własność nieruchomości przechodzi na Skarb Państwa na podstawie samej umowy. Ponadto jest ona umową bezpłatną. Oznacza to, że podmiot przekazujący nieruchomość nie otrzymuje w zamian żadnego świadczenia. Mając na uwadze fakt, iż jest ona umową nieodpłatną przyczynia się to tego, że właściciel który przekazuje daną nieruchomość nie ponosi odpowiedzialności za powstałe wady (chyba, że umowa stanowi inaczej). Umowa ta jest także umową nazwaną. Co ciekawe jest ona stosunkowo podobna do umowy darowizny nieruchomości, różni je natomiast cel zawarcia umowy. Podstawowym celem umowy darowizny nieruchomości jest chęć przysporzenia majątku innej osobie. Natomiast w przypadku umowy o przekazanie nieruchomości głównym celem takiej umowy jest pozbycie się związanego z nieruchomością problemu.

Zobacz serwis: Wnętrza

Należy pamiętać o tym, że umowa przekazania nieruchomości wymaga dla swej ważności zachowania formy aktu notarialnego.

Podstawowym celem umowy o przekazanie nieruchomości jest pozbycie się niechcianej nieruchomości oraz zrzeczenia się własności nieruchomości poprzez wyzbycie się tej własności. Na mocy tej umowy właściciel nieruchomości zobowiązuje się do nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości na gminę, w której położona jest całość albo część tej nieruchomości, względnie na Skarb Państwa (art. 902' §1 Kodeks cywilny). Oznacza to, że Skarb Państwa może zawrzeć umowę przekazania nieruchomości, wówczas, gdy gmina miejsca położenia całej albo części nieruchomości nie skorzystała z możliwości zawarcia w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia propozycji przez właściciela nieruchomości (art. 902' § 2 KC).

Zobacz także serwis: Nieruchomości za granicą

Podstawa prawna:

- Art. 902' i 9022 Kodeks cywilny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa przekazania nieruchomości ma charakter umowy konsensualnej, bezpłatnej, nazwanej oraz wymaga dla swej ważności zachowania formy aktu notarialnego.
Umowa przekazania nieruchomości ma charakter umowy konsensualnej, bezpłatnej, nazwanej oraz wymaga dla swej ważności zachowania formy aktu notarialnego.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama