reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Umowa z agencją a sprzedaż nieruchomości

Umowa z agencją a sprzedaż nieruchomości


Sprzedający nieruchomość może zawrzeć umowę z agencją nieruchomości zarówno na czas określony, jak i nie określony. W umowie tej powinny zostać określone postanowienia dotyczące wysokości prowizji, warunki współpracy z agencją oraz zasady jej wypowiedzenia.

Umowa z agencją nieruchomości może być zawarta na czas określony lub nie określony. W umowie strony powinny określić zasady jej wypowiedzenia. W umowie z agencją nieruchomości są także zawarte postanowienia dotyczące wysokości prowizji, która jest wyrażona procentowo (przeważnie od 2% do 3% ceny mieszkania). Należy pamiętać, że od tej kwoty należy także zapłacić podatek VAT, co w sumie zwiększa koszty do kilkunastu tysięcy złotych. Owszem, czasami są na rynku nieruchomości agencje, które nie pobierają prowizji od kupującego nieruchomość, jednakże zdarza się to bardzo rzadko. Należy wskazać, że agencja nieruchomości nie może się domagać uiszczenia prowizji od podmiotu, z którą nie zawarła uprzednio umowy.

Zobacz serwis: Finanse

Potencjalny nabywca powinien pamiętać o tym, że jeżeli w okresie obowiązywania umowy zdecyduje się na zakupienie nieruchomości, to będzie on zobowiązany do zapłacenia prowizji agencji nieruchomości w wysokości od 2 % do 3 %.

Zdarzają się takie umowy z agencją nieruchomości, które zawierają niekorzystne postanowienia dla potencjalnych klientów. Dlatego też należy skrupulatnie prześledzić całą treść takiej umowy. W umowie takiej zawarte są postanowienia dotyczące tego, że za każdy dzień zwłoki w zapłacie należnego agencji nieruchomości wynagrodzenia (prowizji) nabywca lub sprzedający nieruchomości zobowiązany jest uiścić karę umowną od wynagrodzenia określonego w umowie. W umowie z agencją są także zawarte postanowienia dotyczące kary w wysokości podwójnej lub potrójnej prowizji – jeżeli potencjalny nabywca lub sprzedający samodzielnie sprzeda lub kupi nieruchomość bez poinformowania o tym fakcie agencji.

Przy zawarciu umowy z agencją nieruchomości należy żądać, aby agencja usunęła z umowy postanowienia dotyczące wszelkich kar umownych.

Należy także zwrócić uwagę na to, aby w umowie z agencją nieruchomości zawarte były dane (imię i nazwisko oraz numer licencji) licencjonowanego pośrednika nieruchomości oraz oświadczenie, że jest ubezpieczony (ze wskazaniem dowodu ubezpieczenia) od odpowiedzialności cywilnej za ewentualnie powstałe szkody. 

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W umowie między sprzedający a agencją nieruchomości powinny zostać określone postanowienia dotyczące wysokości prowizji, warunki współpracy z agencją oraz zasady jej wypowiedzenia.
W umowie między sprzedający a agencją nieruchomości powinny zostać określone postanowienia dotyczące wysokości prowizji, warunki współpracy z agencją oraz zasady jej wypowiedzenia.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama