| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zgoda małżonka potrzebna do dokonania sprzedaży nieruchomości

Zgoda małżonka potrzebna do dokonania sprzedaży nieruchomości

Zgoda małżonka jest potrzebna w celu dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości. Ponadto ważność umowy zawartej przez jednego z małżonków bez wymaganej drugiego małżonka, zależy od potwierdzenia umowy przed drugiego małżonka. Natomiast jednostronna czynność prawna w obrębie wspólnego majątku dokonania przez jednego z małżonków bez uzyskania zgody drugiego małżonka jest nieważna.

Zgoda małżonka a pełnomocnictwo w związku ze sprzedażą nieruchomości

Tytułem wstępu należy rozróżnić pełnomocnictwo od zgody małżonka – potrzebne na dokonanie czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości. Pełnomocnictwo jest umocowaniem do działania w imieniu innego podmiotu, udzielone w formie oświadczenia. Jest jednostronną czynnością prawną, co oznacza, że nie wymaga ono złożenia przez pełnomocnika oświadczenia o jego przyjęciu. Są różne rodzaje: pełnomocnictwo szczególne, ogólne, rodzajowe, alternatywne. Pełnomocnictwo do zbycia nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Inaczej jest w przypadku uzyskania zgody małżonka na dokonanie zbycia nieruchomości. Małżonek jako pełnomocnik nie działa za zgodą drugiego małżonka, lecz w jego imieniu. W związku z tym, małżonek jako mocodawca jest stroną czynności prawnej i działa przez pełnomocnika.

Zobacz serwis: Najem

Sprzedaż nieruchomości a zgoda małżonka

Zgoda małżonka w celu dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości jest potrzebna. Oznacza to, że jednostronna czynność prawna w obrębie wspólnego majątku dokonania przez jednego z małżonków bez uzyskania zgody drugiego małżonka jest nieważna. Warto także dodać, iż ważność umowy zawartej przez jednego z małżonków bez wymaganej drugiego małżonka, zależy od potwierdzenia umowy przed drugiego małżonka.

Należy zaznaczyć, że czynności prawne dokonywane przez jednego z małżonków w obrębie jego majątku osobistego nie wymagają zgody drugiego małżonka.

Podsumowując podkreślić należy, że notariusze – przy dokonywaniu czynności zbycia nieruchomości przez jednego z małżonków, który zostaje wpisany do księgi wieczystej – powinni w szczególności ustalić, czy wpis ten jest zgodny ze stanem prawnym zbywanej nieruchomości.

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

Podstawa prawna:

- Art. 37 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »