reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zgoda małżonka potrzebna do dokonania sprzedaży nieruchomości

Zgoda małżonka potrzebna do dokonania sprzedaży nieruchomości

Zgoda małżonka jest potrzebna w celu dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości. Ponadto ważność umowy zawartej przez jednego z małżonków bez wymaganej drugiego małżonka, zależy od potwierdzenia umowy przed drugiego małżonka. Natomiast jednostronna czynność prawna w obrębie wspólnego majątku dokonania przez jednego z małżonków bez uzyskania zgody drugiego małżonka jest nieważna.

Zgoda małżonka a pełnomocnictwo w związku ze sprzedażą nieruchomości

Tytułem wstępu należy rozróżnić pełnomocnictwo od zgody małżonka – potrzebne na dokonanie czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości. Pełnomocnictwo jest umocowaniem do działania w imieniu innego podmiotu, udzielone w formie oświadczenia. Jest jednostronną czynnością prawną, co oznacza, że nie wymaga ono złożenia przez pełnomocnika oświadczenia o jego przyjęciu. Są różne rodzaje: pełnomocnictwo szczególne, ogólne, rodzajowe, alternatywne. Pełnomocnictwo do zbycia nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Inaczej jest w przypadku uzyskania zgody małżonka na dokonanie zbycia nieruchomości. Małżonek jako pełnomocnik nie działa za zgodą drugiego małżonka, lecz w jego imieniu. W związku z tym, małżonek jako mocodawca jest stroną czynności prawnej i działa przez pełnomocnika.

Zobacz serwis: Najem

Sprzedaż nieruchomości a zgoda małżonka

Zgoda małżonka w celu dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości jest potrzebna. Oznacza to, że jednostronna czynność prawna w obrębie wspólnego majątku dokonania przez jednego z małżonków bez uzyskania zgody drugiego małżonka jest nieważna. Warto także dodać, iż ważność umowy zawartej przez jednego z małżonków bez wymaganej drugiego małżonka, zależy od potwierdzenia umowy przed drugiego małżonka.

Należy zaznaczyć, że czynności prawne dokonywane przez jednego z małżonków w obrębie jego majątku osobistego nie wymagają zgody drugiego małżonka.

Podsumowując podkreślić należy, że notariusze – przy dokonywaniu czynności zbycia nieruchomości przez jednego z małżonków, który zostaje wpisany do księgi wieczystej – powinni w szczególności ustalić, czy wpis ten jest zgodny ze stanem prawnym zbywanej nieruchomości.

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

Podstawa prawna:

- Art. 37 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W celu dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości jest potrzebna zgoda małżonka.
W celu dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości jest potrzebna zgoda małżonka.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama