reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Prawidłowe przekazanie nieruchomości nabywcy

Prawidłowe przekazanie nieruchomości nabywcy

Przekazanie nieruchomości nabywcy jest ostatnim etapem transakcji sprzedaży nieruchomości. Przy przekazywaniu nieruchomości – zarówno nabywca, jak i sprzedający powinni zachować szczególną ostrożność w celu zachowania prawidłowego przebiegu transakcji sprzedaży nieruchomości do ostatniej chwili. Poniżej zostaną wskazane porady, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Klucze od nieruchomości sprzedający powinien przekazać wówczas, gdy otrzyma on pełną należności od nabywcy. Sprzedający nieruchomość powinien przekazać klucze od nieruchomości sprzedającemu zgodnie z ustalonym terminem w umowie sprzedaży nieruchomości. Oznacza to, że sprzedający nie może ustalić dowolnego terminu oddania kluczy. W umowie sprzedaży nieruchomości powinien oczywiście znaleźć się stosowny zapis dotyczący tego, że nieruchomość zostanie wydana nabywcy dopiero po dokonaniu zapłaty pełnej kwoty we wskazanym terminie, w sposób wskazany przez sprzedającego (na numer konta bankowego, płatne gotówką).Nabywca powinien sprawdzić, czy otrzymał wszystkie klucze (do mieszkania, skrzynki pocztowej, garażu, komórki lokatorskiej, piwnicy lub innych pomieszczeń).

Zobacz serwis: Budowa i remont

Warto, aby nabywca nieruchomości dla zachowania bezpieczeństwa zmienił wszystkie zamki, a przy tym klucze do zarówno nieruchomości, skrzynki pocztowej, komórki lokatorskiej, piwnicy, garażu lub innych pomieszczeń przynależących do nieruchomości.

Konieczna dokumentacja przy przekazaniu nieruchomości nabywcy

Sprzedający w momencie przekazania nabywcy nieruchomości powinien spisać prawidłowo stan wszystkich liczników w raz z numerami w poszczególnych pomieszczeniach, które rejestrują zużycie wody zimnie i ciepłej, energii elektrycznej, gazu. Spis liczników stanowiący protokół wydania nieruchomości należy sporządzić w dwóch egzemplarzach – dla każdej ze stron umowy sprzedaży nieruchomości (kupującego, sprzedającego). Oczywiści protokół powinien zostać podpisany przez obie strony. Do protokołu należy także dopisać przedmioty, które mogą pozostać w mieszkaniu – za zgodą sprzedającego. Spisanie protokołu jest bardzo potrzebne, gdyż stanowi on dowód w momencie, kiedy strona wypiera się uprzednio złożonego oświadczenia.

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarówno nabywca, jak i sprzedający, przy przekazywaniu nieruchomości, powinni zachować szczególną ostrożność w celu zachowania prawidłowego przebiegu transakcji sprzedaży nieruchomości do ostatniej chwili
Zarówno nabywca, jak i sprzedający, przy przekazywaniu nieruchomości, powinni zachować szczególną ostrożność w celu zachowania prawidłowego przebiegu transakcji sprzedaży nieruchomości do ostatniej chwili

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama