reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Transakcja sprzedaży nieruchomości

Transakcja sprzedaży nieruchomości


Na rynku nieruchomości większość transakcji sprzedaży nieruchomości dochodzi do skutku bez żadnych trudności. Jednakże zdarzają się przypadki, kiedy pojawiają się problemy uniemożliwiające zawarcie transakcji.

Transakcja sprzedaży nieruchomości będzie skuteczna wówczas, gdy ostatecznie nabywca przekaże stosowną należność sprzedającemu. Ponadto w akcie notarialny zawarte są stosowne oświadczenia zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Oznacza to, że kupujący podlega egzekucji w wyniku zawarcia aktu notarialnego. W momencie, kiedy kupujący nie zapłaci odpowiedniej kwoty za nieruchomość, to sprzedający może złożyć stosowny wniosek do komornika w celu zmuszenia nabywcy do opłacenia kwoty jemu należnej we wskazanym terminie. Natomiast, jeśli sprzedający nie wyda we wskazanym terminie nieruchomości, to nabywca będzie mógł zgłosić stosowny wniosek o wydanie mieszkania w drodze egzekucji.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Inną formą rezygnacji z umowy od powyżej wskazanej egzekucji jest możliwość odstąpienia od umowy (uregulowana w Kodeksie cywilnym). Odstąpienie od umowy jest możliwe w wyniku zwłoki w wykonaniu umowy zarówno przez nabywcę (kiedy kupujący nie zapłaci odpowiedniej kwoty za nieruchomość), jak i przez sprzedającego (jeśli sprzedający nie wyda we wskazanym terminie nieruchomości). Na skutek nie wykonania umowy sprzedaży nieruchomości strony mogą od niej odstąpić.

Każda transakcja sprzedaży nieruchomości objęta jest rękojmią za wady. Sprzedający nieruchomość odpowiada z tytułu rękojmi za wady prawne i fizyczne w stosunku do kupującego. Warto wskazać, że rękojmią objęci są nie tylko prywatni sprzedawcy nieruchomości, ale także deweloperzy. Nabywca nieruchomości w ramach rękojmi może żądać usunięcia wad zarówno prawnych, jak i fizycznych. Może on także odstąpić od umowy sprzedaży nieruchomości. W celu dochodzenia roszczeń nabywca nieruchomości winien skierować swoje żądania na piśmie, podając przy tym uzasadnienie. Jeżeli sprzedający nie zechce spełnić żądań należy skierować sprawę do sądu.

Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne mogą być dochodzone przez trzy lata od momentu zakupu. Natomiast roszczenia z tytułu rękojmi za wady prawne mogą być dochodzone przez rok od momentu, kiedy kupujący dowiedział się o ich istnieniu. 

Zobacz także serwis: Podatki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Transakcję sprzedaży nieruchomości można uznać za skuteczną, gdy ostatecznie nabywca przekaże stosowną należność sprzedającemu.
Transakcję sprzedaży nieruchomości można uznać za skuteczną, gdy ostatecznie nabywca przekaże stosowną należność sprzedającemu.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama