| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Sytuacja na pierwotnym rynku mieszkaniowym

Sytuacja na pierwotnym rynku mieszkaniowym

Na początku obecnego roku większość deweloperów wieszcząc koniec stabilizacji, informowała o bardzo ambitnych planach na kolejne dwanaście miesięcy. Zapowiedzi te dotyczyły zarówno rozpoczynania kolejnych inwestycji, jak i wysokich poziomów planowanej sprzedaży.

Co ciekawe, wzrost liczby oferowanych mieszkań z pierwszej ręki można zauważyć już od połowy 2010 r. Taki rozwój sytuacji był efektem wiary w poprawiającą się kondycję rynku nieruchomości, który odradzał się po kryzysie.

Potwierdzają to kwartalne raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy” opracowywane przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. Poniżej przedstawione zostało zestawienie liczby mieszkań deweloperskich od I kwartału 2010 r. do II kwartału 2011 r. w wybranych miastach, przygotowane na ich podstawie.

Jak widać z powyższej tabeli w II kwartale bieżącego roku w większości miast zanotowano wzrost dostępnej oferty. Potwierdza to wzmożoną aktywność deweloperów. 

Zobacz: Skutki sprzedaży nieruchomości w wyniku naruszenia prawa pierwokupu

Ponadto warto zaznaczyć, że w chwili obecnej liczba mieszkań z pierwszej ręki jest nie tylko najwyższa od początku 2010 roku, ale także jest większa, niż w szczytowym okresie boomu na rynku nieruchomości, który miał miejsce w 2007 i na początku 2008 roku. W tym miejscu wypada się zastanowić, czy pęd deweloperów do zwiększania oferty nie jest jednak przesadzony, a przewidywania co do siły popytowej rynku zbyt optymistyczne.

Warto także zwrócić uwagę na powiązany z tym, trwający od pewnego czasu proces wchodzenia firm deweloperskich na nowe rynki. Przykładem może być Dom Development, który do tej pory skupiał swoją działalność w Warszawie, a w I kwartale rozpoczął inwestycję we Wrocławiu. Do mocniejszego wejścia do innych miast przymierza się także inny ze stołecznych liderów - JW Construction.

Taką sytuację można traktować, jako plany ekspansji głównych deweloperów. Z drugiej jednak strony świadczy to również o dążeniu przedsiębiorców do dywersyfikacji geograficznej. Największe firmy z branży chcą w większym stopniu uniezależnić się od zmian lokalnej koniunktury w poszczególnych miastach, zapewniając sobie w ten sposób większą stabilność przychodów.

Zobacz serwis: Deweloper

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Początek roku był okresem wzmożonej aktywności deweloperów.
Początek roku był okresem wzmożonej aktywności deweloperów.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »