reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Znaczenie ceny przy zakupie nieruchomości

Znaczenie ceny przy zakupie nieruchomości


Najistotniejszym elementem przy szukaniu nieruchomości jest jego cena, gdyż niejednokrotnie wpływa ona na fakt podjęcia decyzji o zakupie. Na rynku nieruchomości cena mieszkania jest często wyrażana na dwa sposoby: cena podana w całości za nieruchomość oraz cena za jeden metr kwadratowy. Wysokość ceny za mieszkanie zależy od wielu czynników: lokalizacji, wielkości, standardu, wyposażenia nieruchomości.

Cena metra kwadratowego nieruchomości związana jest często od tego, w jak dużym mieście nieruchomość się znajduje. Ceny mieszkań w małych miastach różnią się bardzo od cen w dużych miastach. Przykładowo średnia wysokość nieruchomości w małych miastach wynosi od 2 tysięcy, natomiast w dużych miastach nawet do 9 tysięcy za metr kwadratowy. Warto pamiętać o tym, że cena nieruchomości na sprzedaż zawarta w ogłoszeniach w Internecie, prasie – jest ceną oferowaną i często różni się od ceny ostatecznej. Cena może ulec zmianie po przeprowadzeniu negocjacji. Często bywa tak, że cena definitywna przy transakcji sprzedaży nieruchomości jest niższa od ceny na oferowanej.

Zobacz także serwis: Finanse

Osoba kupująca może spotkać się z taką sytuacją, gdzie cena mieszkania będzie niska a standard bardzo wysoki. Osoba poszukująca nieruchomość może odnieść w takim wypadku wrażenie, że mieszkanie, dom – którym jest zainteresowana może posiadać ukryte wady fizycznie i prawne. Jednak nie warto od razu rezygnować, gdyż oferta ta może jednak okazać się atrakcyjna ze względu na cenę, a nieruchomość może jednak nie mieć żadnych wad. Tak atrakcyjna, niska cena może wynika z tego, że właściciel nieruchomości chce bardzo szybko sprzedać nieruchomość.

Warto także udać się do sądu wieczystoksięgowego w celu obejrzenia księgi wieczystej, w celu wykluczenia wad prawnych mieszkania. Można także poprosić eksperta o ocenę standardu nieruchomości w celu eliminacji wad technicznych, fizycznych.

Dlaczego warto zapytać właściciela o przyczynę sprzedaży nieruchomości? Najczęstszą przyczyną sprzedaży nieruchomości jest wyjazd właściciela za granicę lub zakup nowej nieruchomości. Bywa także tak, że szukając mieszkania potencjalny kupiec natrafi na bardzo wysokie ceny, które będą nieadekwatne do standardu, wyposażenia i poleżenia nieruchomości. Wówczas warto poczekać do chwili, kiedy właściciel obniży cenę. 

Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Lokalizacji, wielkości, standardu, wyposażenia nieruchomości - to główne czynniki dyktujące cenę mieszkania.
Lokalizacji, wielkości, standardu, wyposażenia nieruchomości - to główne czynniki dyktujące cenę mieszkania.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama