reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Naruszenie prawa pierwokupu a sprzedaż nieruchomości

Naruszenie prawa pierwokupu a sprzedaż nieruchomości

W wyniku naruszenia ustawowego prawa pierwokupu umowa sprzedaży nieruchomości jest bezwzględnie nieważna. W tym przypadku sąd wieczystoksięgowy z urzędu odmówi dokonania wpisu.

Konsekwencje naruszenia przepisów o pierwokupie

Tytułem wstępu należy wskazać, że prawo pierwokupu dokonuje się przez oświadczenie złożone zobowiązanemu. Jeżeli zawarcie umowy sprzedaży rzeczy, której dotyczy prawo pierwokupu, wymaga zachowania szczególnej formy, oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu powinno być złożone w tej samej formie. Należy zaznaczyć, że rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu, może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona.

Zobacz serwis: Dom i działka

Jeżeli zasada powyżej wskazana zostanie naruszona – to konsekwencją tego, będzie zignorowanie praw przysługujących uprawnionemu, a następnie dokonanie zawarcia przez zobowiązanego bezwarunkowej umowy sprzedaży nieruchomości objętej pierwokupem, zależnej od tego czy naruszone zostało prawo pierwokupu ustawowe lub praw pierwokupu umowne.

W momencie dokonania naruszenia ustawowego prawa pierwokupu umowa sprzedaży będzie bezwzględnie nieważna. Wówczas sąd wieczystoksięgowy zobowiązany jest z urzędu odmówić dokonania wpisu.

Zmiana a rozwiązanie warunkowej umowy sprzedaży

Należy zaznaczyć, że warunkową umowę sprzedaży można zarówno zmienić, jak i rozwiązać przed dokonaniem złożenia stosownego oświadczenia o wykonaniu prawa do pierwokupu przez podmiot uprawniony. W wyniku dokonania zmiany umowy warunkowej, na sprzedającym będzie spoczywał obowiązek poinformowania osoby uprawnionej o nowej treści umowy. W takim wypadku będzie obowiązywał strony określony termin, taki jak jednomiesięczny termin do złożenia oświadczenia, który biegnie od chwili poinformowania o tym fakcie uprawnionego. Warto także dodać, że bezwarunkowa umowa zbycia nieruchomości powinna zostać uznana za umowę zawartą, pod warunkiem, że uprawniony skorzysta z prawa pierwokupu.

Na mocy prawomocnego orzeczenia sądu można umowę sprzedaży pozbawić skuteczności w zakresie, w jakim uniemożliwiła ona uprawnionemu skorzystanie z przysługującego mu prawa, polegającego na dokonaniu przeniesienia własności danej nieruchomości na osobę trzecią.

Zobacz także serwis: Podatki w nieruchomościach

Podstawa prawna:

- art. 597 Kodeks cywilny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku dokonania naruszenia ustawowego prawa pierwokupu umowa sprzedaży będzie bezwzględnie nieważna.
W przypadku dokonania naruszenia ustawowego prawa pierwokupu umowa sprzedaży będzie bezwzględnie nieważna.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama