reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Skutki braku zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Skutki braku zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec nabywa w Polsce nieruchomości na takich samych zasadach, jak obywatele Polski. Do nabycia nieruchomości oraz do dokonania wpisu prawa własności powinien on uzyskać stosowne zezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Tytułem wstępu należy wskazać, że zezwolenie jest koniecznym warunkiem, który umożliwia obcokrajowcowi nabywanie nieruchomości na terenie Polski. Cudzoziemiec nabywa nieruchomość na takich samych zasadach ogólnych, jak obywatele Polski. Należy wskazać, że zezwolenie uprawnia cudzoziemca do nabycia nieruchomości. Oznacza to, że bez okazania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych nie może on dokonać zgodnej z prawem czynności prawnej oraz wpisów prawa własności.

Zobacz serwis: Nieruchomości za granicą

Ponadto, brak zezwolenia prowadzi do nieważność czynności prawnych oraz wpisów prawa własności. Może zdarzyć się także sytuacja, w której to minister właściwy do spraw wewnętrznych wskaże w zezwoleniu dla cudzoziemca dodatkowe warunki, które powinien spełnić w celu nabycia nieruchomości.

Sąd cywilny jest właściwy do wydania orzeczenia o nieważności nabycia nieruchomości. Zgodnie z art. 189 kodeksu postępowania cywilnego – orzeczenie wydane przez sąd o stwierdzenie nieważności nabycia nieruchomości przez cudzoziemca następuje w drodze powództwa o ustalenie istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa. Orzeczenie stwierdzające nieważność ma charakter przede wszystkim deklaratoryjny.

Należy wskazać także, że minister właściwy do spraw wewnętrznych, a także wójt, starosta, marszałek województwa, wojewoda właściwy – mając na względzie miejsce położenia nieruchomości – mogą złożyć pozew o stwierdzenie nieważności nabycia nieruchomości. Prawo do wniesienia pozwu przysługuje również właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu wówczas, gdy dokonali oni zbycia nieruchomość. Przypadek ten odnosi się też do obcokrajowców, którzy dokonali nabycia nieruchomość niezgodnie z polskimi przepisami prawnym.

Należy pamiętać o tym, że prokurator może wnieść powództwo o stwierdzenie nieważności nabycia nieruchomości przez obcokrajowca.

Zobacz także serwis: Najem

Podstawa prawna:

- art. 189 Kodeks postępowania cywilnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Brak zezwolenia na nabycie nieruchomości prowadzi do nieważność czynności prawnych oraz wpisów prawa własności.
Brak zezwolenia na nabycie nieruchomości prowadzi do nieważność czynności prawnych oraz wpisów prawa własności.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama