REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jednostki wojskowe – problem polskich miast

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Sprzedażą terenów należących do wojska zajmuje się Agencja Mienia Wojskowego.
Sprzedażą terenów należących do wojska zajmuje się Agencja Mienia Wojskowego.

REKLAMA

REKLAMA

Choć minęło już przeszło 20 lat od przemian ustrojowo–gospodarczych w naszym kraju, to jednak nadal można spotkać wiele miejsc, w których czas się zatrzymał. Jednym z przykładów swego rodzaju „reliktu” poprzedniego systemu, który można znaleźć w każdym większym mieście, są jednostki wojskowe zlokalizowane w centrum.

Jednostki wojskowe zajmujące duże połacie obszarów w centralnych, często w bardzo atrakcyjnych rejonach, utrudniają próby zmiany wyglądu polskich miast. Aby zmienić taki stan rzeczy trzeba pozwolić zagospodarować te tereny inwestorom, a wojsko przenieść w rejony podmiejskie. Na taki ruch na pewno czekają deweloperzy, którzy mogliby w ten sposób pozyskać ciekawe tereny pod zabudowę zarówno mieszkaniową, jak i komercyjną. Co więcej, na takim skądinąd niewątpliwie czasochłonnym i kosztownym procesie, skorzystałaby również armia, pozyskując dodatkowe środki finansowe.

REKLAMA

REKLAMA

Warto zaznaczyć, że aktualnie wojsko poprzez Agencję Mienia Wojskowego prowadzi już sprzedaż nieruchomości. Wartość posiadanego przez nią zasobu jest szacowana na 1,5 mld zł, a tylko w tym roku planuje ona sprzedać 650 różnej wielkości działek o łącznej powierzchni 1,3 tysiąca ha.

Należy jednak podkreślić, że większa część terenów znajdujących się w zasobie Agencji to nieruchomości specyficzne, które ciężko byłoby przystosować pod chociażby zabudowę wielorodzinną. Zarówno lokalizacja działek, jak i rodzaj znajdujących się na nich budynków determinują niejako ich przeznaczenie – dla potencjalnych inwestycji o charakterze przemysłowym, czy magazynowym. Tylko w niektórych, szczególnych przypadkach dobrym pomysłem może być przekształcenie takiej nieruchomości w obiekt hotelowo–turystyczny. 

Zobacz: Gdzie znajduje się główny rynek mieszkaniowy w Polsce?

Sztandarowym przykładem bez wątpienia może być Twierdza Modlin. Oddalona o około 30 km od Warszawy zajmuje ona łączny obszar 55 ha, na którym znajduje się najdłuższy w Europie, blisko 2,5– kilometrowy budynek fortyfikacyjny. Wyjściowa cena licytacji tego obiektu, która odbędzie się we wrześniu została ustalona na 60 mln zł. Ponadto nowemu właścicielowi przysługuje 50% bonifikaty, co oznacza, że zapłaci on tylko połowę wynegocjowanej kwoty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dużym atutem w tym wypadku jest również niewielka odległość od powstającego niedaleko lotniska w Modlinie, które zgodnie z planem ma zostać otwarte jeszcze przed rozpoczęciem EURO 2012. Trzeba zaznaczyć, że mimo wszystkich plusów AMW już od dłuższego czasu ma problem ze sprzedażą tej nieruchomości.

Specyficzny charakter obiektu oraz fakt, że zakup wiąże się z wymogiem ustalenia przebudowy z konserwatorem zabytków, jak do tej pory skutecznie odstrasza chętnych.

REKLAMA

W chwili obecnej Agencja Mienia Wojskowego dysponuje jednak również atrakcyjnymi gruntami, które są swego rodzaju wyjątkiem od wspomnianej reguły. Przykładem mogą tu być tereny przy ul. Rakowickiej w Krakowie, w najbliższej okolicy dworców PKP, PKS oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Ich sprzedaż i zabudowa powinna przyczynić się do zmiany wizerunku tego miejsca, które do tej pory odpychało turystów.

Ze względu na lokalizację AMW nie powinna mieć również problemów z zainteresowaniem deweloperów 5,6- hektarową, zabudowaną działką przy ulicy Szwedzkiej, na Pradze – Północ w Warszawie.

Pozostaje mieć nadzieje, że z czasem coraz więcej atrakcyjnych miejskich terenów, posiadających obecnie status wojskowy, będzie trafiało w ręce inwestorów, co przyczyni się do poprawy wizerunku polskich miast.

Zobacz serwis: Deweloper

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

REKLAMA

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA