reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kto wykupuje polskie mieszkania?

Kto wykupuje polskie mieszkania?

Coraz więcej obcokrajowców decyduje się na zakup mieszkania w Polsce. Wydaje się, że najbardziej zainteresowani kupnem nieruchomości w danym kraju powinni być obywatele państw sąsiednich. Taka sytuacja wynika po pierwsze z niewielkich odległości, a poza tym jest związana z uwarunkowaniami historycznymi i kulturowymi. Warto sprawdzić, czy w również przypadku Polski ta teza jest prawdziwa.

Warto zaznaczyć, żeprzystąpienie Polski do Unii Europejskiej nie spowodowało od razu znacznegowzrostu zainteresowania naszymi nieruchomościami. Jak widać z poniższej tabeliwzmożony ruch rozpoczął się w 2006 roku. Od tamtej pory zarówno powierzchnia,jak i liczba mieszkań nabywanych przez cudzoziemców w naszym kraju znacznie sięzwiększyła.

Wydaje się, żepostawiona wcześniej teza znajduje potwierdzenie w naszym przypadku. W ubiegłymroku najwięcej lokali mieszkalnych w Polsce kupili Niemcy, poza tym sporą grupęnabywców stanowili obywatele Ukrainy. 

Zobacz: Jakie koszty transakcyjne ponosi się przy zakupie mieszkania?

W zestawieniu może brakować jedynieprzedstawicieli Rosji. Pozostałe sąsiednie kraje nie znalazły się w nim ze względuna niższą liczbę ludności, co oczywiście znajduje odzwierciedlenie wbezwzględnej wielkości popytu. Co ciekawe, na drugim miejscu sytuują sięAnglicy, później Irlandczycy, a już dalej Holendrzy i Francuzi, reprezentującypaństwa, z którymi nasz kraj bezpośrednio nie graniczy.

Należy jednak pamiętać,że za taki rozwój wypadków odpowiadają w pewnym stopniu względy historyczne. Poprzystąpieniu Polski do Wspólnoty Europejskiej, nabycie nieruchomości w naszymkraju przez osoby z zagranicy uległo znacznemu uproszczeniu. Niewątpliwiewykorzystała to grupa polskich emigrantów, bądź też ich potomków, którzy wpewien sposób nadal czują się związani z naszym krajem.

Poza tym nie należyzapominać, że otwarcie granic przyczyniło się do emigracji zarobkowej Polaków,właśnie głównie do Anglii oraz Irlandii. Proces ten bez wątpienia przyczyniłsię do poznania Polski przez obywateli tych państw – również tym należytłumaczyć spore ich zainteresowanie mieszkaniami położnymi w naszym kraju.

Poniżej zamieszczono zestawienie przedstawiające państwa, których obywatele nabywali największą powierzchnię lokali mieszkalnych w Polsce, w latach 2005 – 2010.

Zobacz serwis: Dom i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polskie mieszkania są popularne wśród obywateli państw europejskich.
Polskie mieszkania są popularne wśród obywateli państw europejskich.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama