REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rodzaje wynagrodzenia stosowane w umowie o usługi budowlane

Izabela Perczak
W umowach o roboty budowlane stosuje się głównie dwa rodzaje wynagrodzenia: kosztorysowe i ryczałtowe.
W umowach o roboty budowlane stosuje się głównie dwa rodzaje wynagrodzenia: kosztorysowe i ryczałtowe.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W umowie o usługi budowlane stosuje się z reguły dwa rodzaje wynagrodzenia: kosztorysowe i ryczałtowe. Zdarza się jednak, że wynagrodzenie w umowie o usługi budowlane ma charakter mieszany.

Dwa rodzaje wynagrodzenia stosowne w umowie o usługi budowlane

REKLAMA

Istotą obu rodzajów wynagrodzenia stosowanego w umowie o usługi budowlane jest to, że oparte są one o przepisy dotyczące umowy o dzieło. W umowach o roboty budowlane stosuje się zasadniczo dwa rodzaje wynagrodzenia: kosztorysowe i ryczałtowe. Jednakże należy zaznaczyć, że w powyżej wskazanej umowie występuje również wynagrodzenie o mieszanym charakterze – kosztorysowo-ryczałtowym.

Zobacz serwis: Wnętrza

Wynagrodzenie ryczałtowe

Na wstępie należy wskazać, że wynagrodzenie ryczałtowe jest określone z góry. Oznacza to, że wykonawca pozbawiony będzie możliwości w późniejszym czasie żądania podwyższenia wynagrodzenia, pomimo tego, że podczas zawarcia umowy nie można było przewidzieć kosztów prac budowlanych. Kwestia ta odnosi się także do zamawiającego, gdyż on sam nie będzie mógł żądać obniżenia ryczałtu wówczas, gdy koszty prac są mniejsze od przewidywanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zapamiętać, że wynagrodzenie ryczałtowe jest niezmienne. Jednakże wynagrodzenie to może być zawsze zmienione za zgodą stron.

Wynagrodzenie kosztorysowe

Odmiennie niż w przypadku wynagrodzenia ryczałtowego, wynagrodzenie kosztorysowe oblicza się na podstawie zarówno zestawienia planowanych prac, jak i przewidywanych kosztów. Warto dodać, że rzeczywista wielkość wynagrodzenia uzależniona jest najczęściej od wykonania zrealizowanych robót, które są niezbędnych do wykonania przedmiotu umowy o usługi budowlane. Całe ryzyko wynikające z zaniżenia w ofercie i w trakcie zawierania umowy wynagrodzenia ryczałtowego ponosi tylko i wyłącznie wykonawca.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Należy wskazać, że nie wystarczy tylko określenie wynagrodzenia w umowie o usługi budowlane: zwanego wynagrodzeniem kosztorysowym lub ryczałtowym, czasem mieszanym. Ogromne znaczenie odgrywa wola stron umowy, w wyniku której, nadane są wynagrodzeniu znamiona wynagrodzenia kosztorysowego lub ryczałtowego przewidzianego w umowie o dzieło. Dlatego charakter wynagrodzenia należy w umowie o usługi budowlane precyzyjnie określić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA