reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Rodzaje wynagrodzenia stosowane w umowie o usługi budowlane

Rodzaje wynagrodzenia stosowane w umowie o usługi budowlane


W umowie o usługi budowlane stosuje się z reguły dwa rodzaje wynagrodzenia: kosztorysowe i ryczałtowe. Zdarza się jednak, że wynagrodzenie w umowie o usługi budowlane ma charakter mieszany.

Istotą obu rodzajów wynagrodzenia stosowanego w umowie o usługi budowlane jest to, że oparte są one o przepisy dotyczące umowy o dzieło. W umowach o roboty budowlane stosuje się zasadniczo dwa rodzaje wynagrodzenia: kosztorysowe i ryczałtowe. Jednakże należy zaznaczyć, że w powyżej wskazanej umowie występuje również wynagrodzenie o mieszanym charakterze – kosztorysowo-ryczałtowym.

Zobacz serwis: Wnętrza

Na wstępie należy wskazać, że wynagrodzenie ryczałtowe jest określone z góry. Oznacza to, że wykonawca pozbawiony będzie możliwości w późniejszym czasie żądania podwyższenia wynagrodzenia, pomimo tego, że podczas zawarcia umowy nie można było przewidzieć kosztów prac budowlanych. Kwestia ta odnosi się także do zamawiającego, gdyż on sam nie będzie mógł żądać obniżenia ryczałtu wówczas, gdy koszty prac są mniejsze od przewidywanych.

Warto zapamiętać, że wynagrodzenie ryczałtowe jest niezmienne. Jednakże wynagrodzenie to może być zawsze zmienione za zgodą stron.

Wynagrodzenie kosztorysowe

Odmiennie niż w przypadku wynagrodzenia ryczałtowego, wynagrodzenie kosztorysowe oblicza się na podstawie zarówno zestawienia planowanych prac, jak i przewidywanych kosztów. Warto dodać, że rzeczywista wielkość wynagrodzenia uzależniona jest najczęściej od wykonania zrealizowanych robót, które są niezbędnych do wykonania przedmiotu umowy o usługi budowlane. Całe ryzyko wynikające z zaniżenia w ofercie i w trakcie zawierania umowy wynagrodzenia ryczałtowego ponosi tylko i wyłącznie wykonawca.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Należy wskazać, że nie wystarczy tylko określenie wynagrodzenia w umowie o usługi budowlane: zwanego wynagrodzeniem kosztorysowym lub ryczałtowym, czasem mieszanym. Ogromne znaczenie odgrywa wola stron umowy, w wyniku której, nadane są wynagrodzeniu znamiona wynagrodzenia kosztorysowego lub ryczałtowego przewidzianego w umowie o dzieło. Dlatego charakter wynagrodzenia należy w umowie o usługi budowlane precyzyjnie określić.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W umowach o roboty budowlane stosuje się głównie dwa rodzaje wynagrodzenia: kosztorysowe i ryczałtowe.
W umowach o roboty budowlane stosuje się głównie dwa rodzaje wynagrodzenia: kosztorysowe i ryczałtowe.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama