reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Umowa sprzedaży a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Umowa sprzedaży a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Umowa sprzedaży jest najczęściej stosowaną umową w obrocie nieruchomościami oraz najważniejszą czynnością prawną, na podstawie której cudzoziemiec może nabyć nieruchomość. W Polsce obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość powinien zapoznać się szczegółowo z przepisami w zakresie nabywania nieruchomości, gdyż to umożliwi na dokonanie nabycia mieszkania, domu, czy tez działki w sposób prawidłowy. Przy nabyciu nieruchomości w Polsce cudzoziemiec ma obowiązek zawrzeć zarówno umowę zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości, jak i umowę przenoszącą własność w formie aktu notarialnego.

Na wstępie należy wspomnieć o tym, że umowa sprzedaży jest najczęściej stosowaną umową w obrocie nieruchomościami oraz najważniejszą czynnością prawną, na podstawie której cudzoziemiec może nabyć nieruchomość. Przez jej zawarcie sprzedawca zobowiązany jest przenieść i wydać na kupującego własność nieruchomości. Natomiast kupujący zobowiązuje się odebrać nieruchomości i uiścić sprzedawcy za nią określoną cenę. Jest to bowiem umowa, która zobowiązuje strony do wzajemnych świadczeń.

Zobacz serwis: Finanse

Przy nabyciu nieruchomości w Polsce cudzoziemiec ma obowiązek zawrzeć zarówno umowę zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości, jak i umowę przenoszącą własność w formie aktu notarialnego (art. 158 Kodeks cywilny). Nie dochowanie formy aktu notarialnego skutkuje bezwzględną nieważnością dokonanej czynności prawnej. Należy przy tym wskazać, że forma aktu notarialnego przewidziana jest dla wszelkich czynności prawnych zarówno zobowiązujących, jak i przenoszących własność nieruchomości, a także dla oddania i przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu (art. 234 i 237 Kodeks cywilny).

Ważnymi elementami każdej umowy sprzedaży jest przedmiot i cena.

Przeniesienie własności nieruchomości w Polsce nie może zostać dokonane pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu (art. 157 Kodeks cywilny). Do skutecznego powstania skutku rzeczowego w postaci przejścia prawa własności, potrzebne jest przede wszystkim dodatkowe porozumienie stron, które zawiera bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności nieruchomości. Czynność przenosząca własność nieruchomości pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu będzie nie ważna.

Umowa o przeniesienie własności nieruchomości jest kauzalną materialnie i formalnie, ponieważ jej ważność jest uzależniona od istnienia zobowiązania pierwotnego, które powinno zostać wymienione w treści tej umowy.

Zobacz także serwis: Deweloper

Podstawa Prawna:

- art. 157 Kodeks cywilny

- art. 158 Kodeks cywilny

- art. 234 Kodeks cywilny

- art. 237 Kodeks cywilny

- art. 535 Kodeks cywilny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nabywając nieruchomości w Polsce cudzoziemiec ma obowiązek zawrzeć zarówno umowę zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości, jak i umowę przenoszącą własność w formie aktu notarialnego.
Nabywając nieruchomości w Polsce cudzoziemiec ma obowiązek zawrzeć zarówno umowę zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości, jak i umowę przenoszącą własność w formie aktu notarialnego.

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama