reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jakie zabezpieczenia może stosować bank przy zakupie nieruchomości?

Jakie zabezpieczenia może stosować bank przy zakupie nieruchomości?


Jeżeli zamierzasz kupić mieszkanie na kredyt, musisz wziąć pod uwagę fakt, że bank udzielający ci kredytu obawia się, że go nie spłacisz w ogóle lub z dużym opóźnieniem. Z tego też powodu banki stosują różnego rodzaju zabezpieczenia zgodnie z przepisami prawnymi. Do takich zabezpieczeń należą: hipoteka, weksel in blanco, poręczenie, cesja.

Na wstępie należy wskazać, że hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym. Hipoteka jest ustanawiana w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności wynikającego z określonego stosunku prawnego: na nieruchomości, użytkowaniu wieczystym, wierzytelności zabezpieczonej hipoteką, spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Na podstawie hipoteki wierzyciel hipoteczny (wierzyciel na rzecz którego ustanowiono hipotekę) posiada uprawnienie do tego, aby dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością. A jeżeli dotyczy obciążenia hipoteką prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – wierzyciel hipoteczny dochodzi zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, komu aktualnie przysługują prawa.

Zobacz serwis: Kupno- sprzedaż nieruchomości

Przed dokonaniem zbycia nieruchomości – kredytobiorca jest jednocześnie dłużnikiem osobistym banku (odpowiada osobiście całym majątkiem za spłatę długu) oraz dłużnikiem rzeczowym (odpowiada rzeczowo: za nieruchomość).

Oprócz powyżej opisanej hipoteki, banki wykorzystują także inne formy zabezpieczenia. Do takich zabezpieczeń należą:

- Poręczenie jest to zobowiązanie osoby trzeciej do finansowej odpowiedzialności za zobowiązania osoby zakupującej nieruchomość wobec banku.

- Weksel in blanco - jest to papier wartościowy, który zawiera zobowiązanie wystawcy weksla (osoby, która zakupuje nieruchomość) do zapłaty kwoty, która w nim jest wpisana konkretnej osobie (bank).

Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka

- Cesja, czyli przeniesienie praw polisy ubezpieczeniowej na rzecz banku. Kredytobiorca ubezpiecza się od zdarzeń, które mogą mu utrudnić lub uniemożliwić spłatę kredytu. Cesję stosuje się przede wszystkim w przypadkach utraty pracy, choroby, śmierci.

Głównym zabezpieczeniem jest jak najbardziej hipoteka. Hipotekę – wpisuje się do ksiąg wieczystych. Jednakże zapis ten usuwa się w momencie spłaty kredytu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Banki stosują różnego rodzaju zabezpieczenia zgodnie z przepisami prawnymi, takie jak hipoteka, weksel in blanco, poręczenie, cesja.
Banki stosują różnego rodzaju zabezpieczenia zgodnie z przepisami prawnymi, takie jak hipoteka, weksel in blanco, poręczenie, cesja.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama