REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieruchomość w pobliżu galerii handlowej droższa? Niekoniecznie

Nieruchomość w pobliżu galerii handlowej droższa? Niekoniecznie
Nieruchomość w pobliżu galerii handlowej droższa? Niekoniecznie
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie nieruchomości jest jej lokalizacja. Z reguły jest tak, że nieruchomość położona w pobliżu galerii handlowej lub dużego sklepu jest sporo warta. Z drugiej strony obecność tego typu obiektów w sąsiedztwie może stwarzać mieszkańcom dużo problemów m.in. hałas, wzmożony ruch samochodowy i pieszy. Czy inwestycja w nieruchomości położone w pobliżu dużego sklepu czy galerii jest opłacalna?

Kluczowym czynnikiem wpływającym na cenę nieruchomości wciąż jest lokalizacja. Nie brakuje też inwestorów, którzy wybierają sąsiedztwo dużych sklepów. Może ono podnieść wartość lokum. Świadczą o tym przykłady z okolic galerii handlowych w największych miastach. Zwykle są dobrze skomunikowane z pozostałymi dzielnicami. Fakt ten jest podkreślany w licznych ogłoszeniach dotyczących wynajmu lub sprzedaży. Z drugiej strony obecność hipermarketów czy dyskontów jest standardem na wielu osiedlach, więc to udogodnienie nie powinno mieć większego znaczenia. Sąsiedztwo tego typu obiektów oznacza też spore utrudnienia dla mieszkańców, przede wszystkim większy hałas, a także wzmożony ruch samochodowy i pieszy. I tutaj powstaje pytanie, czy to jest faktycznie opłacalne.

REKLAMA

Coraz drożej

Kupić mieszkanie, które jeszcze zyska na wartości – to cel wielu inwestorów. Zarówno przykładowego Kowalskiego, jak i graczy dysponujących znacznie większymi możliwościami finansowymi. Część nabywców myśli o stosunkowo szybkim odsprzedaniu lokalu, co ma zagwarantować pomnożenie kapitału. Inni wybierają znacznie dłuższą drogę, rozłożoną na wiele lat. W tym okresie zyski może zapewnić wynajem. Bez względu na wybraną strategię, wybór lokalizacji nie powinien być dziełem przypadku.

REKLAMA

– W ciągu ostatnich dwóch lat obserwujemy ogólny trend wzrostu wartości mieszkań i domów w dużych ośrodkach miejskich. Jednak nie można wiązać skoku cen nieruchomości tylko z bliską lokalizacją centrów handlowych, zwłaszcza że w największych miastach tego typu infrastruktura dynamicznie się rozwija. Większość osiedli, np. w Warszawie czy we Wrocławiu, ma bardzo ułatwiony dostęp do usług i zakupów – mówi Jarosław Wójtowicz z WGN Nieruchomości.

Z kolei Maciej Klukowski, dyrektor Home Management by Metrohouse, zwraca uwagę na sytuację w stolicy. Widać w niej duży deficyt mieszkań dostępnych w małych metrażach, tj. kawalerek i dwupokojowych do 45 m² powierzchni. Ekspert podkreśla, że tego typu nieruchomości, zlokalizowane przy sieciach handlowych i charakteryzujące się dobrą komunikacją, osiągają obecnie najwyższe notowane stawki za metr kwadratowy. Dopóki utrzymają się niskie stopy procentowe i pozostanie zapotrzebowanie na produkt inwestycyjny, ceny będą rosły.

Polecamy produkt: e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Powoli wszystko drożeje na rynku nieruchomości, ale nie jest to jakieś szaleństwo. Zwyżki wynoszą zazwyczaj 5-7 procent rocznie. Decydują o tym rosnące koszty budowy, co wynika z większych wydatków na robociznę i materiały budowlane. Poza tym mamy hossę, więc firmy deweloperskie mogą podnieść o kilka lub kilkanaście procent ceny metra kwadratowego. Wiedzą, że bez problemu znajdą nabywcę. Jeżeli rynek stałby, to wtedy na pewno nie mogłyby sobie pozwolić na takie ruchy cenowe – informuje Jarosław Skoczeń, członek zarządu Emmerson Realty S.A.

Natomiast Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości z Home Broker, przekonuje, że ceny mieszkań rosną w całej Polsce, również w rejonach centrów handlowych. Jednak bezpośredni wpływ pozostaje ograniczony. Wyjątkiem może być np. osiedle pod miastem, skąd wszędzie jest daleko, a w najbliższej okolicy nie ma sklepów. Kiedy powstanie tam obiekt wielkopowierzchniowy, to można liczyć na wzrost wartości tych mieszkań. Pojawienie się go ułatwi życie mieszkańcom, którzy dotąd musieli długo dojeżdżać na zakupy. Jednak w największych miastach zagęszczenie galerii, a także supermarketów i dyskontów jest duże.

Wartościowe sąsiedztwo?

– Są lokalizacje, które zyskują dzięki bliskości rozbudowanej infrastruktury handlowo-usługowej. We Wrocławiu z pewnością tak się dzieje z mieszkaniami położonymi blisko apartamentowca Sky Tower. Ponadto nowo wybudowana galeria Wroclavia może się przełożyć na wzrost cen, zwłaszcza w przypadku inwestycji, jakie powstają w jej pobliżu. Stawki w takich miejscowościach, jak Lutynia czy Święta Katarzyna, znajdujących się w okolicach stolicy Dolnego Śląska, mimo nowych dyskontów, nie wzrosły mocno. W Siechnicach już od wielu lat można obserwować rozwój w zakresie produkcji, sprzedaży i usług, jak i budownictwa mieszkaniowego. Jednak kilkuprocentowy wzrost cen nie jest jeszcze na tyle duży, żeby móc mówić o boomie na lokalnym rynku – analizuje Jarosław Wójtowicz.

Infrastruktura wokół mieszkania ma duże znaczenie na postrzeganie ceny lokalu przez klienta, co podkreśla Maciej Klukowski. Według eksperta, tendencja powrotu do zakupów convenience powoduje, że bliskość sklepów może decydować o wyborze danej okolicy. Dużo ogłoszeń wprost nawiązuje do sąsiedztwa centrów handlowych, szczególnie tych dobrze rozpoznawalnych przez klientów. Można się pokusić o tezę, że tego typu nieruchomości są droższe od lokalizacji, w których nie ma większych sklepów.

– Spośród obiektów handlowych największy wpływ na cenę mieszkania może mieć sąsiedztwo galerii. Pracuje w nich dużo osób, z których część poszukuje zakwaterowania blisko miejsca zatrudnienia. W okolicy automatycznie drożeją mieszkania pod inwestycje. Z kolei hipermarkety czy dyskonty nie mają aż takiej siły oddziaływania. Powstają na peryferiach, w miejscach poprzemysłowych, gdzie buduje się mniej bloków. A jeśli domy jednorodzinne znajdują się w pobliżu sklepów wielkopowierzchniowych, to raczej tracą, niż zyskują na wartości. Właściciele takich nieruchomości chcą mieć spokój i ciszę, a nie np. weekendowy zalew samochodów, które przywożą ludzi na zakupy – dodaje Jarosław Skoczeń.

W opinii Andrzeja Prajsnara z portalu RynekPierwotny.pl, sąsiedztwo dużego obiektu handlowego nie zawsze jest nawet uznawane za istotny czynnik przy wycenie nieruchomości mieszkaniowej. Ekspert podkreśla jednak, że obecność dużych sklepów zwykle zwiększa prawdopodobieństwo sprzedaży domu lub mieszkania. Wyjątek stanowi sytuacja, w której hałas, a także ruch samochodowy i pieszy utrudniają wypoczynek mieszkańców. Znaczenie bliskości dużej placówki handlowej w kontekście zakupu nieruchomości pozostaje indywidualną kwestią dla każdego nabywcy. Preferencje osób kupujących mieszkania zależą między innymi od posiadania samochodu. Bliskie położenie większego sklepu może być bardziej przekonującym argumentem w przypadku lokali z rynku pierwotnego. Częściej powstają one w miejscach z ubogą infrastrukturą sprzedażowo-usługową.

– Większe znaczenie, niż bliskość centrum handlowego dla ceny mieszkania, ma położenie na mapie miasta oraz infrastruktura transportowa. Stacja metra albo kolejowa ułatwia codzienne dojazdy do pracy. A jeśli chodzi o zakupy, to na co dzień potrzebujemy sklepu spożywczego i apteki, a nie galerii. Jej położenie jest często wykorzystywane w marketingu przy sprzedaży lokalu, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, ale to tylko jeden z argumentów. Istnieje grupa ludzi, którzy sąsiedztwo takiego obiektu traktują jako zaletę i chcieliby mieszkać od niego np. w zasięgu dziesięciominutowego  spaceru. Większość klientów obawia się jednak dużego ruchu samochodów. W niektórych okresach, przed świętami oraz w weekendy, znacznie obniża to komfort życia – stwierdza Marcin Krasoń.

Teren pod lupą

Zdaniem Jarosława Wójtowicza, każdy klient indywidualnie ocenia wartość danej lokalizacji. Z obserwacji eksperta wynika, że rynek jest bardziej korzystny dla sprzedającego. Kupujący raczej dostosowują się do stosunkowo wysokich cen. Są gotowi przeznaczyć spore kwoty na mieszkania w najlepszych lokalizacjach. W zamian jednak zyskują olbrzymi potencjał inwestycyjny, np. we Wrocławiu dobrej klasy mieszkanie o pow. ok. 40-45 m² można wynajmować za ok. 2000 zł miesięcznie.

– W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego, deweloper przekazuje prospekt informacyjny. Powinien on zawierać wzmiankę o ewentualnych uciążliwych inwestycjach w promieniu do jednego kilometra od oferowanego mieszkania. Nie można jednak mieć pewności, czy w tej kategorii znajdzie się duży sklep lub centrum handlowe. Na szczęście prospekt przygotowany przez dewelopera wskazuje, jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego działek sąsiednich w stosunku do inwestycji. Z nim mogą się zapoznać również osoby kupujące używany lokal – podaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Sytuacja na rynku może sprawić, że część inwestorów zmieni swoje zamierzenia. Brakuje działek, a te dostępne nie należą do tanich. Maciej Klukowski zaznacza, że ceny nieruchomości w pobliżu sieci handlowych cały czas rosną. Coraz mocniej odczuwalne są również wzrosty sprzedaży mieszkań w lokalizacjach, które do tej pory nie kojarzyły się z budownictwem mieszkaniowym. Już można zaobserwować tendencję do przeznaczania działek pierwotnie planowanych na usługi pod zabudowę mieszkaniową. W ocenie eksperta, należy oczekiwać interesujących ruchów ze strony inwestorów w tym obszarze.

– W tej chwili bardzo dużo różnych firm, niekoniecznie związanych z budownictwem, obserwuje, co się dzieje na rynku mieszkaniowym. Wchodzą na niego z większym lub mniejszym sukcesem. Jeżeli jakaś sieć, która ma bardzo dużo sklepów, weszłaby w ten segment, to nie zdziwiłbym się specjalnie. Gdy już zamierzamy kupić mieszkanie pod inwestycję, musimy patrzeć, co się dzieje w okolicy, np. czy jest dużo wolnych lokali, jakie są ceny wynajmu. Potencjalni nabywcy mogą liczyć, że łatwiej sprzedadzą nieruchomość i osiągną lepszą cenę za nią, niż gdzieś dalej od centrum handlowego – podsumowuje członek zarządu Emmerson Realty S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: MondayNews.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA