reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w Litwie, Łotwie i Estonii

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w Litwie, Łotwie i Estonii


Litwa, Łotwa i Estonia to państwa położone w północno-wschodniej Europie. Kraje te są ze sobą zbliżone historycznie, geograficznie i kulturowo. W 2004 roku przystąpiły do Unii Europejskiej i NATO. Nabywanie nieruchomości w tych krajach oparte jest o taką samą zasadę, na mocy której, obywatele państw członkowskich nie mogą być traktowani w sposób mniej korzystny niż obywatele państw Unii Europejskiej.


Prawo estońskie stanowi, że przy nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców obywatele państw członkowskich nie mogą być traktowani w sposób mniej korzystny niż obywatele państw Unii Europejskiej. W przypadku nabywania nieruchomości zarówno rolnych, jak i leśnych przez obywateli innych państw członkowskich, tzn. obywateli, którzy nie są obywatelami Estonii uzyskanie zgody na nabycie nieruchomości odbywa się na podstawie przepisów krajowych – czyli na okres siedmiu lat.

Zobacz także serwis: Finanse

Przepisy prawa estońskiego nie ograniczają obywateli państw członkowskiego w nabywaniu nieruchomości, którzy legalnie zamieszkiwali lub wykonywali działalność rolniczą w Estonii nieprzerwanie przez trzy lata.

W Litwie przy nabywaniu nieruchomości wykorzystuje się zasadę, na mocy której obywatele państw członkowskich nie mogą mieć mniej praw w nabywaniu nieruchomości zarówno rolnych, jak i leśnych, aniżeli obywatele państw trzecich. Co ciekawe prawo litewskie dopuszcza możliwość nabywania nieruchomości przez cudzoziemców, którzy przez co najmniej trzy poprzednie lata uprawiali dane grunty jako rezydenci w Litwie. W przypadku nabywania nieruchomości rolnych i leśnych przez obywateli innych państw członkowskich, którzy nie mieszkają na Litwie – muszą oni uzyskać zezwolenie na podstawie przepisów prawa litewskiego, czyli na okres siedmiu lat.

Reguła ta nie dotyczy obywateli innego państwa członkowskiego, którzy legalnie zamieszkiwali oraz wykonywali działalność rolniczą nieprzerwanie przez trzy lata.

Nabywanie nieruchomości zarówno rolnych, jak i leśnych przez obywateli innych państw członkowskich, którzy mieszkają na Łotwie odbywa na mocy przepisów krajowych, na okres siedmiu lat. Jednakże zasada ta nie dotyczy obywateli innego państwa członkowskiego, którzy legalnie zamieszkiwali oraz wykonywali działalność rolniczą na Łotwie albo też zamieszkują na Łotwie nieprzerwanie przez trzy lata, a przy tym prowadzą działalność, jako rolnicy indywidualną.

Zobacz także serwis: Podatki

Warto pamiętać o tym, że obcokrajowcy którzy są obywatelami państw Unii Europejskiej mogą nabywać nieruchomości położone w większości rejonów Łotwy. Jednakże do uzyskania nieruchomości potrzebne jest zezwolenie wydawane przez władze lokalne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nabywanie nieruchomości na Litiwe, Łotwie i Estonii oparte jest o taką samą zasadę, na mocy której, obywatele państw członkowskich nie mogą być traktowani w sposób mniej korzystny niż obywatele państw Unii Europejskiej.
Nabywanie nieruchomości na Litiwe, Łotwie i Estonii oparte jest o taką samą zasadę, na mocy której, obywatele państw członkowskich nie mogą być traktowani w sposób mniej korzystny niż obywatele państw Unii Europejskiej.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama