reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Nabywanie nieruchomości w Chorwacji na zasadzie wzajemności

Nabywanie nieruchomości w Chorwacji na zasadzie wzajemności


Cudzoziemcy – którzy nie są zameldowani na terenie Unii Europejskiej – posiadają uprawnienie do nabywania nieruchomości gruntowych w Chorwacji tylko wówczas, gdy obywatel Chorwacji będzie mógł nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności w kraju obcokrajowca.


Według prawa chorwackiego – umowa sprzedaży nieruchomości jest ważna wówczas, gdy na nabycie nieruchomości wyrazi zgodę Ministerstwo Sprawiedliwości. Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość w Chorwacji musi wystąpić z takim wnioskiem. Wniosek taki może zostać odrzucony. Jednakże cudzoziemiec posiada uprawnienie do złożenia wniosku ponownie, ale dopiero po 5 latach od dnia, w którym został on odrzucony. Natomiast obywatele Unii Europejskiej nabywają nieruchomości w Chorwacji na takich samych zasadach, jak obywatele Chorwacji. Jednakże cudzoziemiec zarówno z kraju Unii Europejskiej, jak i spoza Unii Europejskiej nie może nabyć nieruchomości rolnej lub leśnej, która położona jest w obszarach ochrony przyrody.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Należy zwrócić uwagę na fakt, że obcokrajowcy, którzy nie pochodzą z kraju Unii Europejskiej, owszem mogą nabywać nieruchomości gruntowe w Chorwacji, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy w ich kraju obywatel Chorwacji będzie mógł nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności.

Warto wskazać, że umowa sprzedaży nieruchomości w Chorwacji nie wymaga aktu notarialnego. Dla zachowania ważności umowy potrzebna jest tylko i wyłącznie forma pisemna. Ogromne znaczenie ma podpis sprzedającego pod umową, gdyż takowy podpis zawiera pozwolenie na wpis do księgi wieczystej.

Zobacz także serwis: Wnętrzna

Ponadto podpis sprzedającego powinien być poświadczony notarialnie – dla zachowania ważności umowy.

Reasumując, zaleca się żeby cudzoziemcy zamierzający kupić nieruchomość w Chorwacji, skorzystali z ofert pośrednika nieruchomościami dla ochrony przeprowadzanych transakcji. W Chorwacji działa wiele licencjonowanych agencji nieruchomości. Listę agencji można znaleźć na stronach internetowych. Chorwacka izba handlowa prowadzi publiczny rejestr licencjonowanych pośredników, z którym może skorzystać cudzoziemiec.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Według prawa chorwackiego – umowa sprzedaży nieruchomości jest ważna wówczas, gdy na nabycie nieruchomości wyrazi zgodę Ministerstwo Sprawiedliwości.
Według prawa chorwackiego – umowa sprzedaży nieruchomości jest ważna wówczas, gdy na nabycie nieruchomości wyrazi zgodę Ministerstwo Sprawiedliwości.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama