reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak prawidłowo nabyć nieruchomość w Rumunii?

Jak prawidłowo nabyć nieruchomość w Rumunii?


W Rumunii występują liczne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Jednakże obywatele państw Unii Europejskiej mogą nabywać nieruchomości na takich samych zasadach jak obywatele Rumunii. Do przeniesienia własności nieruchomości dochodzi z chwilą wpisania jej do księgi wieczystej.


Należy wspomnieć o rumuńskiej ustawie nr 312/2005 odnoszącej się do nabywania prawa własności przez cudzoziemców, która nakłada na cudzoziemców liczne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości. Postanowienia zawarte w tej ustawie wskazują na to, że w przypadku obywateli państw Unii Europejskiej, jaki bezpaństwowców mieszkających w Unii – nie ma ograniczeń w zakresie nabywania nieruchomości. Na mocy tej ustawy mogą oni nabywać prawo własności nieruchomości na takich samych warunkach jak obywatele Rumunii.

Zobacz serwis: Nieruchomości za granicą

Należy pamiętać o tym, że nieruchomość na terenie Rumunii mogą być nabywane także przez osoby prawne, które nie mają siedziby w Rumunii. Jednakże muszą one podlegać jurysdykcji jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Warto zaznaczyć, że nabycie nieruchomości przez cudzoziemców, jako drugiego miejsca zamieszkania w Rumunii jest możliwe po 5 latach od daty przystąpienia Rumunii do Unii Europejskiej. Natomiast nabycie prawa własności nieruchomości zarówno rolnych, jak i leśnych jest możliwe dopiero po 7 latach od daty przystąpienia Rumunii do Unii Europejskiej.

Aby mogło dojść do przeniesienia własności nieruchomości należy wpisać zakupioną nieruchomość do księgi wieczystej. Potencjalni nabywcy mogą także przed nabyciem nieruchomości zgłosić się do Agencji Nieruchomości Państwowych – o nazwie „Agentia Domeniilor Statului” – w celu zasięgnięcia ważnych informacji. Agencja ta działa przy rumuńskim Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zobacz także serwis: Podatki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nieruchomość na terenie Rumunii mogą być nabywane także przez osoby prawne, które nie mają siedziby w Rumunii.
Nieruchomość na terenie Rumunii mogą być nabywane także przez osoby prawne, które nie mają siedziby w Rumunii.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama