reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy warto negocjować wysokość prowizji przy zakupie mieszkania?

Czy warto negocjować wysokość prowizji przy zakupie mieszkania?


Wszelkie negocjacje w zakresie ustalenia wysokości oraz terminu przekazania prowizji muszą zostać przeprowadzone przed podpisaniem ostatecznej umowy z agencją.

Kwota prowizji zawarta w umowie z agencją przeważnie określona jest procentowo. Zazwyczaj jest to około od 2% do 5% wartości nieruchomości. Prowizja określona procentowo wydaje się bardzo mała. Jednakże w rzeczywistości są to wysokie kwoty. Po dokonaniu transakcji, agencja nieruchomości przedstawi Tobie fakturę, na której będzie widniała kwota wyrażona w złotówkach, która może okazać się zaskakująca.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Wówczas, gdy agencja nieruchomości określiła w umowie prowizję w wysokości 5%, a wartość zakupionej nieruchomości wynosi 450 000 złotych – to prowizja w złotówkach wyniesie 22 500 zł.

Z pewnością wielu potencjalnych nabywców nie skusiłoby się na usługi świadczone przez agencję nieruchomości, gdyby w umowie z agencją widniała kwota wyrażona w złotówkach, a nie w procentach. Dlatego przed podpisaniem umowy z agencją należy dokładnie przeczytać postanowienia w niej zawarte oraz podjąć negocjacje odnośnie wysokość prowizji.
Należy pamiętać o tym, że negocjacje w sprawie wysokości prowizji należy przeprowadzić przed podpisaniem umowy.

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Wówczas, gdy agencja tylko pokazuje mieszkanie, a nie dochodzi do jego sprzedania w wyznaczonym przez agencję terminie – sprzedający może żądać obniżenia prowizji nawet do jest całkowitego zredukowania oraz wypowiedzenia umowy z agencją. Nieruchomości oferowane bezpośrednio przez właściciela – nie wymagają dodatkowych opłat w postaci prowizji. Dlatego warto szukać nieruchomości bezpośrednio od właścicieli. Wówczas, gdy okaże się, że mieszkanie, które zdecydujesz się kupić jest oferowane przez agencję nieruchomości – negocjuj konicznie wysokość prowizji oraz inne warunki umowy, gdyż masz do tego prawo.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

negocjacje w sprawie wysokości prowizji należy przeprowadzić przed podpisaniem umowy
negocjacje w sprawie wysokości prowizji należy przeprowadzić przed podpisaniem umowy

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama