reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zakup mieszkania od agencji nieruchomości – na co należy zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania od agencji nieruchomości – na co należy zwrócić uwagę?


Przy zawieraniu umów z agencjami nieruchomości należy szczegółowo zapoznać się z treścią tej umowy, gdyż przeważnie zawarte są w niej postanowienia dotyczące terminu oraz kwoty uciszenia prowizji pobieranej od wysokości sprzedanego mieszkania na rzecz agencji.

Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że samodzielne poszukiwanie mieszkania bez pomocy agencji nieruchomości może okazać się tak samo skuteczne. Należy wziąć pod uwagę fakt, że współpraca z agencją wiąże się z dużymi kosztami finansowymi. Prowizje, jakie należy zapłacić agencji nieruchomości za sprzedaż mieszkania, domu są wysokie i sięgają niekiedy od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Kupując nieruchomość od agencji nieruchomości należy dokładnie przemyśleć swoją decyzję. W szczególności należy przeanalizować skrupulatnie całą umowę lub skonsultować się z prawnikiem w celu sprawdzenia, czy wszystkie postanowienia zawarte w umowie są zgodne z prawem. Nie warto pochodnie podejmować decyzji o podpisaniu umowy z agencją, gdyż może ona zawierać postanowienia, które w rezultacie będą działały na niekorzyść potencjalnego nabywcy oraz narażą go na znaczne straty finansowe.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Przed podpisaniem umowy z agencją, poproś o jej wcześniejsze udostępnienie tejże umowy w celu dokładnego zapoznania się z poszczególnymi postanowieniami oraz przygotowania się do ewentualnych negocjacji.

W umowie z agencją nieruchomości będą z pewnością znajdowały się postanowienia dotyczące wysokości oraz terminu uiszczenia prowizji wraz z kwotą podatku VAT. Prowizja obliczana jest od wartości nieruchomości. Prowizja, w wysokości nawet 2%, wiąże się z sumą rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Zobacz także serwis: Deweloper

W umowie pośrednictwa nieruchomości powinien być dokładnie określony termin dotyczący przekazania agencji prowizji od sprzedanej nieruchomości. Warto o tym pamiętać, ponieważ część agencji – żąda otrzymania prowizji już w momencie podpisania umowy przedwstępnej. Nie należy zgadzać się na takie warunki, ponieważ czasem się zdarza, że do podpisania umowy ostatecznej w ogóle nie dochodzi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przed podpisaniem umowy z agencją warto poprosić o jej wcześniejsze udostępnienie w celu dokładnego zapoznania się z poszczególnymi postanowieniami oraz przygotowania się do ewentualnych negocjacji.
Przed podpisaniem umowy z agencją warto poprosić o jej wcześniejsze udostępnienie w celu dokładnego zapoznania się z poszczególnymi postanowieniami oraz przygotowania się do ewentualnych negocjacji.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama