reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Przedwstępna umowa zbycia nieruchomości

Przedwstępna umowa zbycia nieruchomości


Strony zawierające przedwstępna umowę zbycia nieruchomości (przedwstępna umowa sprzedaż, darowizny) nie zobowiązują się do przyszłego przeniesienia własności nieruchomości, a jedynie do zawarcia w przyszłości umowy – w której strony zobowiążą się do przeniesienie własności nieruchomości.

Umowa przedwstępna nie ma charakteru umowy zobowiązującej, czyli przeniesienia własności nieruchomości. Głównym celem umowy przedwstępnej jest doprowadzenie do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jednym z postanowień tej umowy jest określenie terminu zawarcia umowy przyrzeczonej.

Wówczas, gdy mieszkanie ma zostać kupione na kredyt jedna wizyta u notariusza nie wystarczy. Przed podpisaniem ostatecznej umowy, na mocy której dojdzie do przeniesienie własności nieruchomości – należy najpierw podpisać u notariusza umowę przedwstępną, w której kupujący zobowiąże się do kupienia mieszkania nie później niż w określonym terminie w przyszłości, a właściciel mieszkania zobowiąże się do sprzedania przedmiotowej nieruchomości. Dopiero w terminie ustalonym w umowie przedwstępnej nastąpi podpisanie ostatecznej umowy sprzedaży – przez kupującego, sprzedającego, a następnie przez notariusza.

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Umowa przedwstępna zawarta u notariusza, podobnie jak umowa sprzedaży, jest aktem notarialnym.

Umowa przedwstępna w przypadku zakupu mieszania na kredyt – to swego rodzaju rezerwacja. Dzięki posiadaniu umowy przedwstępnej kupujący może starać się o kredyt w banku. Jest to pewnego rodzaju udogodnienie, gdyż załatwienie kredytu w banku trwa około miesiąca lub dłużej.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Aby doszło do zawarcia przedwstępnej umowy zbycia nieruchomości w formie aktu notarialnego u notariusza – sprzedający zobowiązany jest przedłożyć tylko wypis z księgi wieczystej przedmiotowego mieszkania oraz akt notarialny sprzedaży mieszkania, z którego wynika jednoznacznie wynika kiedy i od kogo kupił nieruchomość właściciel obecny. Natomiast kupujący nie musi przedstawiać żadnych dokumentów – za wyjątkiem okazania dowodu osobistego – podobnie zresztą, jak sprzedający.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Głównym celem umowy przedwstępnej jest doprowadzenie do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej.
Głównym celem umowy przedwstępnej jest doprowadzenie do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej.

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama