reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy przed kupnem nieruchomości warto sprawdzić księgę wieczystą?

Czy przed kupnem nieruchomości warto sprawdzić księgę wieczystą?


Księgi wieczyste prowadzi się przede wszystkim w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Może zdarzyć się, że mieszkanie, które kupujesz nie jest wpisane do księgi wieczystej, Dlatego należy upewnić się czy mieszkanie jest wpisane do księgi wieczystej, a następnie warto sprawdzić, jakie informacje są zawarte w księdze.

Tytułem wstępu należy wyjaśnić, czym w ogóle są księgi wieczyste i jakie informacje zawierają. Księgi wieczyste to państwowy rejestr nieruchomości prowadzony przez sądy. Rejestr ten dotyczy mieszkań, domów, działek budowlanych i innych tego typu obiektów.

Księgi wieczyste zawierają podstawowe dane dla każdej nieruchomości:

· powierzchnia nieruchomości,

· liczba łazienek w nieruchomości,

· liczba przedpokojów w nieruchomości,

· liczba pokoi w nieruchomości,

· liczba kuchni w nieruchomości,

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

· adres nieruchomości,

· opis pomieszczeń przynależnych (np. piwnica, komórka, garaż) w nieruchomości,

· dane właściciela lub właścicieli nieruchomości (imię, nazwisko, numer PESEL),

· informacje, o tym czy mieszkanie jest obciążone zastawem kredytu mieszkaniowego (hipoteka) i jaki to kredyt (w jakim banku został zaciągnięty kredyt, jaka kwota kredytu, do kiedy ma być spłacony itp.),

· ewentualnie dane kolejnych właścicieli nieruchomości. Wówczas, gdy nieruchomość zmienia właściciela, to dane poprzedniego są wykreślane, a wpisywane są dane nowego.

Zgodnie z ustawą o księgach wieczystych i hipotece – księgi wieczyste są jawne. Oznacza to, że każdy może się zapoznać z ich treścią i nikomu nie można odmówić przejrzenia księgi wieczystej. W związku z tym osoba, która kupiła nieruchomość nie wiedząc o tym, że nie jest ona wpisana do księgi wieczystej – nie może zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani nieznajomością wniosków, do których wpisano zmiany.

Wszelkich wpisy do księgi wieczystej dokonują sądy rejonowe. Ich zadaniem jest dbanie o to, aby zapisywać tylko informacje zgodne ze stanem faktycznym oparte na poprawnie sporządzonych dokumentach. W związku z tym, domniemywa się, iż praw jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym, zaś prawo wykreślone nie istniej. Co więcej księgi wieczyste objęte są tak zwaną” rękojmią wiary publicznej”. Wiąże się z to z faktem, że jeśli kupisz mieszkanie od osoby, która jest wpisana do księgi wieczystej jako właściciel, a w rzeczywistości nie jest właścicielem, to i tak transakcja z tą osobą jest ważna i nikt nie ma prawa odebrać nieruchomości. Jest to bardzo ważna regulacja, która zapewnia nabywcy bezpieczeństwo.

Wówczas, gdy kupisz mieszkanie, twoje dane jako właściciela zostaną wpisane do ksiąg wieczystych. Tego typu informacje zostaną zawarte w księgach po upływie kilku tygodni lub nawet kilku miesięcy od momentu kupna. Sąd rejonowy zobowiązany będzie przesłać ci listem poleconym stosowne zawiadomienie, które zawierać też będzie wypis z księgi wieczystej, dotyczący kupionego mieszkania.

Nieruchomość, którą zamierzasz kupić nie posiada wpisu do ksiąg wieczystych. W jakich przypadkach może mieć miejsce taka sytuacja? Gdy dotyczy to spółdzielczych mieszkań własnościowych. Zasadą jest, że mieszkanie takie może, ale nie musi być wpisane do ksiąg oraz mieszkań deweloperskich.

Zobacz także serwis: Podatki

W obu powyżej opisanych przypadkach po dokonaniu transakcji kupna należy złożyć wniosek o wpis mieszkania do ksiąg wieczystych z wpisaniem nabywcy , jako właściciela.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba, która kupiła nieruchomość nie wiedząc o tym, że nie jest ona wpisana do księgi wieczystej – nie może zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani nieznajomością wniosków, do których wpisano zmiany.
Osoba, która kupiła nieruchomość nie wiedząc o tym, że nie jest ona wpisana do księgi wieczystej – nie może zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani nieznajomością wniosków, do których wpisano zmiany.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama