reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Negocjacje cenowe związane z zakupem nieruchomości

Negocjacje cenowe związane z zakupem nieruchomości


Cała procedura związana z zakupem mieszkania jest dość skomplikowana i czasochłonna. Aby podjąć ostateczną decyzję o zakupie mieszkania należy obejrzeć i porównać kilka najbardziej interesujących ofert. Warto podejmować także negocjacje cenowe w celu uzyskana ostatecznie atrakcyjnej ceny nieruchomości.

Właściciel mieszkania w ogłoszeniu podaje przez siebie ustaną cenę mieszkania (cena ofertowa). Potencjalny klient powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że cena mieszkania oferowana przez właściciela jest ceną wyjściową – można by rzecz, że jest to cena, za jaką właściciel chciałby sprzedać mieszkanie, by osiągnąć ze sprzedaży jak największą korzyść materialną. Dlatego często ceny wyjściowe są wyższe od ostatecznych – za które faktycznie są sprzedawane. Często zdarza się tak, że właściciel mieszkania, który ma problem ze sprzedaniem mieszkania obniża cenę. Oznacza to, że ceny transakcyjne, czyli te, faktycznie płacone są często niższe.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Podczas negocjacji z właścicielem mieszania – możesz poinformować właściciela, za jaką cenę jesteś w stanie zakupić nieruchomość. Najlepiej podać kwotę maksymalną, jaką bierzesz pod uwagę. Jednakże nie rezygnuj z dalszych negocjacji, istnieje możliwość, że właściciel obniży cenę. W tym celu należy powołać się na mocne argumenty, dzięki którym właściciel mieszkania ulegnie, a następnie obniżysz cenę. Warto rozeznać się na rynku nieruchomości, po to aby porównać, jakie są inne ceny mieszkań w tej samej okolicy do ceny mieszkania, które zamierzasz zakupić. W rozmowie z właścicielem mieszkania należy powołać się na to, że w okolicy są nieruchomości o niższej cenie, lepiej wyposażone, o wyższym standardzie od nieruchomości oferowanej przez właściciela. Proponując cenę niższą, warto przedstawić listę wad mieszkania, jakie udało ci się zauważyć podczas jego oglądaniu.

To czy negocjacje zakończą się pomyślnie, zależy od obu stron. Jeżeli właściciel od długiego czasu ma problemy ze sprzedaniem mieszkania – będzie bardziej skłonny do obniżenia ceny na korzyć nabywcy.

Przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania zaleca się obejrzeć kilka najbardziej interesujących cię ofert w celu porównania cen, wyposażenia, wykończenia oraz położenia nieruchomości. Te wszystkie czynniki mają ogromne znaczenie, gdyż mniej atrakcyjną nieruchomość będzie w przyszłości ciężko sprzedać – jeżeli oczywiście zaistnieje taka potrzeba.

Zobacz także serwis: Podatki

Należy być przede wszystkim przygotowanym na to, że po podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie danego mieszkania możesz mieć wątpliwości, czy to słuszna decyzja. Fakt ten związany jest z wystąpieniem nieprzyjemnego stanu emocjonalnego wywołanego różnymi przekonaniami, możliwościami wyboru. Mechanizm ten nazywa się „dysonansem poznawczym” – znanym przede wszystkim w psychologii społecznej.

Oznacza to, że potencjalny klient musi w pewnym momencie podjąć ostateczną decyzję o zakupieniu danej nieruchomości. Zastanawia się czy wybrał korzystniejszą ofertę. Czy może powinien wybrać poprzednie mieszkanie? Ta rozbieżność jest przyczyną nieprzyjemnego stanu emocjonalnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie mieszkania należy obejrzeć i porównać kilka najbardziej interesujących ofert.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie mieszkania należy obejrzeć i porównać kilka najbardziej interesujących ofert.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama