reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Warunki nabycia nieruchomości przez cudzoziemca w Grecji

Warunki nabycia nieruchomości przez cudzoziemca w Grecji


Obrót nieruchomościami w Grecji nie jest ograniczony skomplikowanymi procedurami prawnymi, z wyjątkiem ich społeczno-gospodarczego przeznaczenia. Oznacza to, że cudzoziemcowi w Grecji przysługują takie same uprawnienia na nabywanie nieruchomości, ja obywatelowi Grecji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w greckim kodeksie cywilnym, cudzoziemcowi przysługują w Grecji takie same uprawnienia, jak obywatelowi greckiemu na mocy regulacji prawnych. Oznacza to, że niezależnie od kraju pochodzenia lub zamieszkania cudzoziemca – przysługują mu takie same uprawnienia w dokonywaniu czynności prawnych potrzebne do nabywania nieruchomości w Grecji.

Obecnie w Grecji istnieje ograniczenie w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wynikają jedynie ze względów bezpieczeństwa kraju. Tego typu ograniczenia odnoszą się do wybranych terenów położonych w strefie nadgranicznej, tj.:

- wschodnie wyspy Morza Egejskiego,

- wyspy Dodekanezu,

- wyspa Kreta,

- wyspa Rodos,

- północne regiony Grecji.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Cudzoziemcy pochodzenia greckiego oraz zarówno osoby fizyczne, jak i prawne z innych państw członkowskich Unii Europejskiej będą mogły nabyć nieruchomości na powyżej opisanych terenach za zgodą Ministra Obrony Narodowej. W tym celu obcokrajowiec zobowiązany będzie dokując zakupu nieruchomości zobowiązany jest złożyć stosowne oświadczenie określające cel zakupu tych nieruchomości.

Cudzoziemiec jest także ograniczony w zakresie przenoszenia udziałów, akcji oraz zmiany osoby wspólnika w osobach prawnych, które są właścicielami powyżej opisanych nieruchomości. W Grecji obowiązuje ograniczone w stosunku do nabycia nieruchomości rolnych przez cudzoziemca powyżej 2 500 000 m2 – zgodnie z przesłanką społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa własności, a także innego prawa rzeczowego.

Obywatel Unii Europejskiej zamierzający nabyć w Grecji nieruchomości:

- zobowiązany jest złożyć wniosek do lokalnego urzędu podatkowego w celu wydania jemu odpowiedniego greckiego numeru podatkowego,

- w urzędzie powinien on przedstawić własny paszport lub inny dokument potwierdzający jego tożsamości,

- zobowiązany jest on udokumentować źródło pochodzenia pieniędzy na zakup nieruchomości (np. przedłożyć wyciąg z konta bankowego z kraju, z którego pochodzi). Jest to bardzo istotne, gdyż nieudokumentowanie pochodzenia pieniędzy prowadzi do tego, że miejscowe władze uznają, że pieniądze obcokrajowca pochodzą z Grecji, co wiążę się z faktem, iż zostaną one opodatkowane podatkiem dochodowym w Grecji.

Jeżeli cudzoziemiec zdecyduje się kupić nieruchomość w Grecji – powinien on pamiętać o tym, iż umowa sprzedaży nieruchomości musi mieć formę aktu notarialnego. Co więcej z wymogów formalnych? Przy zakupie nieruchomości wymagany jest wpis do odpowiednich rejestrów. Co ciekawe, zarówno obcokrajowiec, jak i cudzoziemiec mogą otrzymać kredyt z banku greckiego na zakup w części lub w całości nieruchomości – jest to ogromne ułatwienie dla pożyczkobiorców. Należy także pamiętać o tym, że przy nabywaniu ziemie cudzoziemiec zobowiązany jest do opłacenia podatku od przeniesienia własności do lokalnego urzędu skarbowego przed podpisaniem umowy. Odmiennie jest przy nabywaniu gruntów rolnych, gdyż istnieją okoliczności uprawniające do pełnego lub częściowego zwolnienia z podatku od sprzedaży nieruchomości.

Zobacz także serwis: Najem

Zaleca się cudzoziemcom skorzystanie z usług doradcy prawnego bądź agencji zajmujących się sprzedażą nieruchomości przy zakupie nieruchomości. Dlaczego? Ma to ogromne znaczenie, gdy obcokrajowiec chce mieć stuprocentową pewność, że kupowana przez niego nieruchomość nie jest obciążona żadną hipoteką.

Podsumowując, cudzoziemiec kupujący nieruchomość w Grecji może skorzystać z wielu przysługują mu uprawnień, które są bardzo korzystne np. uzyskanie kredytu na zakup nieruchomości przez grecki bank. Jedyne ograniczenie w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wynikają ze względów bezpieczeństwa, które dotyczą terenów przygranicznych oraz wysp greckich lub obiektów istotnych dla historii Grecji lub kultury – co wydaje się jak najbardziej uzasadnione.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cudzoziemiec kupujący nieruchomość w Grecji może skorzystać z wielu przysługują mu uprawnień, które są bardzo korzystne.
Cudzoziemiec kupujący nieruchomość w Grecji może skorzystać z wielu przysługują mu uprawnień, które są bardzo korzystne.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama