reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości we Francji

Nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości we Francji


We Francji wobec cudzoziemca stosowane są nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości. Wszelkie procedury w zakresie obrotu nieruchomościami związane są z szeroko pojętymi mechanizmami finansowymi.

Francja należy do krajów, które w niewielkim zakresie stosują ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców.

Zobacz serwis: Podatki

Równouprawnienie w zakresie nabywania nieruchomości we Francji dotyczy w takim samym stopniu cudzoziemców, jak i obywateli francuskich w zakresie nabywania lasów. Należy zaznaczyć, iż obywateli państw Unii Europejskiej obowiązują takie same uwarunkowania jak Francuzów – w większości przypadków w odniesieniu do nabywania nieruchomości – z pewnymi wyjątkami. W odniesieniu do np. obywateli innych państw Unii Europejskiej warunkiem dopuszczenia do zakupu ziemi jest uregulowany status prawny osoby (spółki), tzn. co najmniej dziesięcioletnie zezwolenie na pobyt.

Zagadnienia związane z nabywaniem nieruchomości rolnych we Francji – zasługują na szczegółowe omówienie, w celu zaznajomienia cudzoziemców z trudnościami, na jakie mogą w tej kwestii napotkać. Sprawy związane z nabywaniem własności ziemi rolnej uregulowane są w sposób szczególny w przepisach we Francji – odmiennie niż w przypadku nabywania praw własności przez cudzoziemców do innych nieruchomości.

Należy także zaznaczyć, że obrót nieruchomościami znajduje się pod kontrolą sprawowaną przez Societes d'Amenagement Foncier et d'Etablissement Rural (Spółki Zagospodarowania Ziemi i Rozwoju Wsi) oraz Krajową Federację tych spółek. Są to instytucje publiczne utworzone w resorcie rolnictwa w formie spółek akcyjnych typu non-profit, które regulują sprawy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, czuwają także nad optymalizacją wielkości gospodarstw rolnych. Instytucja „Societes d'Amenagement Foncier et d'Etablissement Rura” odgrywa także istotną rolę w przypadku nabywania nieruchomości rolnych, gdyż do jej zadań należy także wyrażenie zgody nabycie tejże ziemi przez cudzoziemca. Natomiast zezwolenie na prowadzenie gospodarstwa rolnego wydaje prefekt departamentu po zasięgnięciu opinii specjalnej komisji kwalifikującej kandydatów. Tego typu zezwolenie wydawane jest w formie decyzji administracyjnej.

Na każdym notariuszu spoczywa obowiązek zgłaszania do spółki Societes d'Amenagement Foncier et d'Etablissement Rural (SAFER) zamiaru zawarcia transakcji zakupu (sprzedaży) ziemi. Co ciekawe SAFER z kolei może skorzystać z prawa pierwokupu. W praktyce oznacza to, iż SAFER ma dwa miesiące na poinformowanie zainteresowanego zakupem ziemi, czy skorzysta z prawa pierwokupu.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Na zakończenie warto także dodać, że we Francji obrót nieruchomościami odbywa się w formie inwestycji bezpośrednich. Oznacza to, że nabywanie nieruchomości odbywa się bez ograniczeń oraz bez względu na pochodzenie inwestora (wyjątek nieruchomości rolne), z tym tylko zastrzeżeniem, iż inwertor jest zobowiązany przekazać informację o inwestycji do Ministerstwa Gospodarki, Finansów i Przemysłu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W większości przypadków, w odniesieniu do nabywania nieruchomości, obywateli państw Unii Europejskiej obowiązują takie same uwarunkowania jak Francuzów.
W większości przypadków, w odniesieniu do nabywania nieruchomości, obywateli państw Unii Europejskiej obowiązują takie same uwarunkowania jak Francuzów.

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama