| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Ograniczenia związane z nabywaniem nieruchomości w Danii i w Finlandii

Ograniczenia związane z nabywaniem nieruchomości w Danii i w Finlandii


Zarówno Dania, jak Finlandia wprowadzają liczne ograniczenia dla cudzoziemców przy nabyciu nieruchomości. Pomimo, że w Danii przepisy prawne odnoszące się do nabycia nieruchomości rolnych – obowiązują w takim samym stopniu Duńczyków, jak i obywateli państw członkowskich w Unii Europejskiej – to cudzoziemiec napotyka na ograniczenia w nabyciu nieruchomości na cele mieszkaniowe. Natomiast w Finlandii są wprowadzone ograniczenia dla cudzoziemców w postaci uzyskania zezwolenia odnośnie do nieruchomości rekreacyjnych, nadgranicznych i chronionych wówczas, gdy kupowane są one przez osoby fizyczne, prawne oraz instytucje zagraniczne.


W Danii istnieją odmienne regulacje dotyczące nieruchomości nabywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe w odniesieniu do nabycia pierwszych, a następnie drugich domów. Jeżeli cudzoziemiec nabywa w Danii pierwszy dom to powinien on posiadać aktualne prawo pobytu w Danii, a ponadto uzyskać pozytywną opinię gminy. Procedura w tymże wypadku wygląda w następujący sposób: Ministerstwo Sprawiedliwości szczegółowo sprawdza dokumenty zebrane przez cudzoziemca potrzebne do nabycia nieruchomości, następnie po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów wydawane jest zezwolenie na zakup nieruchomości.

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Zezwolenie na nabycie nieruchomości w Danii nie jest potrzebne, jeśli osoba zamierzająca kupić nieruchomość mieszka w Danii, od co najmniej 5 lat. Ale nie tylko. O wydanie zezwolenia nie muszą się także ubiegać obywatele państw Unii Europejskiej prowadzący działalność gospodarczą wówczas, gdy nieruchomość ma stanowić dla nich stałe zamieszkanie, np. dla pracowników lub ma być ona wykorzystywana na prowadzenie działalności firmy.

Procedura przy nabywaniu pierwszy raz nieruchomości przez cudzoziemca w Danii jest odmienna, niż w przypadku nabywania drugiego domu. Cudzoziemiec nabywając drugi dom powinien uzyskać zezwolenie Narodowej Agencji Lasów i Przyrody. Należy podkreślić, że takowa rezydencja, jeżeli nie będzie wykorzystywana zgodnie z deklarowanym przez cudzoziemca przeznaczeniem, to Minister Sprawiedliwości może wydać nakaz sprzedaży posiadłości uprzednio zakupionej w okresie od 6 do 12 miesięcy.

Zobacz także serwis: Najem

Prawo nabywania drugich domów przez cudzoziemców jest zakazane (Traktat z Maastricht). Wyjątek od tej zasady dotyczy cudzoziemców, którzy posiadają miejsce zamieszkania w Danii.

Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość rolną w Danii powinien osiedlić się na danym gospodarstwie, a przy tym prowadzić gospodarstwo rolne i posiadać stosowne kwalifikacje. Kolejnym ograniczeniem dla obcokrajowca jest to, że nie może on posiadać nieruchomości rolnych w innych krajach. Jeżeli cudzoziemiec zechce nabyć kolejną nieruchomość rolną w Danii – to znowu napotyka na ograniczenia. Musi on zachować odpowiednią odległość między miejscem zamieszkania a tym gospodarstwem, czyli odległość ta nie może przekraczać 10 km, a dodatkowo łączna powierzchnia obu gospodarstw nie może przekraczać 70 ha.

Obrót nieruchomościami przez cudzoziemców w Finlandii jest uregulowany w ustawie o kontroli nabywania nieruchomości przez osoby zamieszkałe za granicą i zagraniczne osoby prawne oraz w ustawie o kontroli wykupywania firm przez cudzoziemców. Cudzoziemiec, który zamierza nabyć nieruchomość w Finlandii powinien szczegółowo zapoznać się z powyżej wskazanymi ustawami.

Ograniczenie dla cudzoziemców w postaci uzyskania zezwolenia dotyczy nieruchomości rekreacyjnych, nadgranicznych i chronionych wówczas, gdy kupowane są one przez osoby fizyczne, prawne oraz instytucje zagraniczne. Wyjątek od tej zasady dotyczy osób, które zamieszkiwały w Finlandii, co najmniej 5 lat. Natomiast obcokrajowiec w Finlandii nie jest ograniczony w zakresie obrotu nieruchomościami zarówno rolnymi, jak i inwestycyjnymi.

W razie nabycia nieruchomości w drodze spadku przez cudzoziemca nie potrzebne jest zezwolenie wówczas, gdy jedna z osób nabywających nieruchomość spełnia wymagania zamieszkania zgodnie z prawem obowiązującym w Finlandii.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »