reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Restrykcyjna kontrola w zakresie nabywania nieruchomości w Szwecji

Restrykcyjna kontrola w zakresie nabywania nieruchomości w Szwecji


Nabywanie nieruchomości rolnych zarówno przez osoby niezamieszkałe na terenie Szwecji, jak i zagraniczne osoby prawne – wiąże się z ograniczeniami w postaci uzyskania zgody urzędu reprezentującego władzę państwową w regionie, w którym znajduje się kupowana nieruchomość. Wniosek o uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca musi być złożony w terminie 3 miesięcy od daty dokonania zakupu nieruchomości pod rygorem nieważności transakcji z mocy prawa.

Przed rokiem 1995 w Szwecji obcokrajowcy napotykali na liczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości. Większa część ograniczeń obrotu ziemią z udziałem podmiotów zagranicznych została zniesiona w Szwecji po jej przystąpieniu do Unii Europejskiej, czyli 1 stycznia 1995 roku. Jednakże po przystąpieniu Szwecji do Unii Europejskiej pozostało kilka ograniczeń odnoszących się do przejmowania własności gruntów uznanych w nomenklaturze podatkowej jako nieruchomości mieszkalne i rolne.

Zobacz serwis: Finanse

Wówczas, gdy nieruchomość rolną nabywają osoby niezamieszkałe na terenie Szwecji lub zagraniczne osoby prawne wymagane jest uzyskanie stosownej zgody urzędu reprezentującego władzę państwową w regionie, w którym znajduje się kupowana nieruchomość.

Wniosek o uzyskanie zezwolenia przez powyżej wskazane podmioty powinien być złożony w terminie 3 miesięcy od daty dokonania zakupu nieruchomości, w przeciwnym razie zakup jest nieważny z mocy prawa.

W Szwecji kontrola obrotu dotyczy nieruchomości rekreacyjnych, gospodarstw rolnych oraz gruntów zabudowanych o statusie dzierżawy wieczystej lub czasowej. Cały proces kontroli w tym zakresie polega na wydaniu zezwoleń przez właściwy organ, jeżeli zakup nieruchomości przez cudzoziemca nie jest sprzeczny z interesem społecznym, czy nie dotyczy ziemi położonej w rejonie o szczególnie wysokim popycie na nieruchomości.

Należy zwrócić uwagę na grunty rolne, które objęte są kontrolą, gdy gospodarstwo położone jest w rejonach słabo zaludnionych, wymagających racjonalizacji istniejących gospodarstw lub gdy nieruchomość taką nabywa zagraniczna osoba prawna.

Przepisy prawne w Szwecji określają podmioty, które są zwolnione od uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości. Zwolnienie to dotyczy przede wszystkim cudzoziemców, którzy:

Zobacz także serwis: Deweloper

- posiadają miejsce zamieszania w Szwecji, a przy tym zamieszkujący w tym państwie przez ostatnie 5 lat lub pozostający w związku małżeńskim z osobą, która nie musi mieć zezwolenia,

- osoby prawne utworzone na mocy prawa szwedzkiego, z zastrzeżeniem jednak, że co najmniej 40% kapitału i 20% głosów nie znajduje się w rękach cudzoziemców.

Reasumując, władze szwedzkie w zasadzie nie utrudniają cudzoziemcom w uzyskaniu zezwolenia na nabywanie nieruchomości, chociaż zdarzają się sytuacje, że wnioski są odrzucane na postawie ustawy o przejmowaniu nieruchomości, np. z powodu niezgodność z ważnym interesem społecznym lub publicznym, w celu zapobieżenia spekulacji w przypadku, przewidywania zakłóceń na rynku nieruchomości. Władzom lokalnym przysługuje także prawo pierwokupu w zakresie nabywania nieruchomości na cele publiczne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nabywanie nieruchomości rolnych zarówno przez osoby niezamieszkałe na terenie Szwecji, jak i zagraniczne osoby prawne wymaga uzyskania zgody urzędu reprezentującego władzę państwową w regionie, w którym znajduje się kupowana nieruchomość.
Nabywanie nieruchomości rolnych zarówno przez osoby niezamieszkałe na terenie Szwecji, jak i zagraniczne osoby prawne wymaga uzyskania zgody urzędu reprezentującego władzę państwową w regionie, w którym znajduje się kupowana nieruchomość.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama