reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Irlandia – żadnych formalnych ograniczeń w nabywaniu nieruchomości

Irlandia – żadnych formalnych ograniczeń w nabywaniu nieruchomości


Irlandia jest krajem, w którym obecnie cudzoziemcy nie podlegają żadnym formalnym ograniczeniom w zakresie nabywania nieruchomości. Obcokrajowcy zamierzający nabyć na terenie Irlandii nieruchomość – nie są zobowiązani uzyskiwać żadnego zezwolenia od organów administracyjnych.

Udogodnienia w nabywaniu nieruchomości w Irlandii

Od momentu przystąpienia Irlandii do Unii Europejskiej cudzoziemcy nie podlegają żadnym formalnym ograniczeniom w nabywaniu nieruchomości. Cudzoziemcy nie muszą uzyskiwać zezwolenia od organów administracyjnych. Przepisy w Irlandii nakazują jednak sprawdzać pochodzenie środków pieniężnych potencjalnego nabywcy nieruchomości.

Zobacz serwis: Nieruchomości za granicą

Udogodnienia dla cudzoziemców obowiązują także przy zakupie gruntów rolnych. Oznacza to, że cudzoziemiec nie musi posiadać kwalifikacji rolniczych. Nie ma on także ograniczeń, co do limitów maksymalnej powierzchni, jaką może kupić.

W zakresie nabywania nieruchomości miejskich przez cudzoziemców jedynym ograniczeniem, i to dotyczącym wszystkich cudzoziemców, niezależnie od kraju ich pochodzenia, jest posiadanie prawa wjazdu do Irlandii.

W Irlandii bez zezwolenia mogą nabywać nieruchomości miejskie następujące podmioty:

- osoby fizyczne mające stałe miejsce zamieszkania w jednym z państw Unii lub Porozumienia o Europejskiej Strefie Ekonomicznej,

- osoby fizyczne, które zamieszkują na terytorium Irlandii co najmniej 7 lat,

- obywatele Irlandii,

- osoby mające zaświadczenie Ministerstwa Przemysłu i Handlu stwierdzające, że nabywana nieruchomość nie będzie wykorzystywana do innych celów niż rolnictwo.

Ciekawą regulacją w Irlandii jest to, że przy sprzedaży nieruchomości mamy do czynienia z dwoma aktami prawnymi:

1. akt prawny w postaci umowy sprzedaży - zawierana pomiędzy sprzedającym, a kupującym. W umowie tej należy określić się cenę nieruchomości, datę przeniesienia prawa własności oraz pozostałe warunki, które strony wspólnie uzgodniły.

Zobacz także serwis: Podatki

2. akt prawny w postaci dokumentu przekazania - dokument dotyczący przeniesienia prawa własności.

Co ciekawe dla umowy sprzedaży nie jest wymagana forma aktu notarialnego. Natomiast umowa ta powinna być zgodna ze standardami opracowanymi przez Irlandzki Związek Radców Prawnych.

Podsumowując należy stwierdzić, że w Irlandii ograniczenia w nabywaniu przez cudzoziemców nieruchomości polegają na kontroli sprzedaży gruntów rolnych. Oznacza to, że cudzoziemiec musi wykazać, iż mieszka w Irlandii od co najmniej siedmiu lat oraz musi uzyskać zaświadczenie z Ministerstwa Przemysłu i Handlu, że nieruchomość będzie wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Irlandia jest krajem, w którym obecnie cudzoziemcy nie są zobowiązani uzyskiwać żadnego zezwolenia od organów administracyjnych.
Irlandia jest krajem, w którym obecnie cudzoziemcy nie są zobowiązani uzyskiwać żadnego zezwolenia od organów administracyjnych.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama