reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wpływ stosunków małżeńskich cudzoziemca na nabycie nieruchomości

Wpływ stosunków małżeńskich cudzoziemca na nabycie nieruchomości


Jeżeli małżonkiem cudzoziemca jest obywatel polski, a przy tym zamieszkuje on w Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 2 lata od udzielenia mu zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich – to może on nabyć nieruchomość – jako wspólność ustawową małżonków – która nie będzie wymagała uzyskania zezwolenia.

Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość w Polsce zobowiązany jest spełnić liczne warunki, które umożliwią mu uzyskanie zezwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce. Przede wszystkim fakt nabycia nieruchomości przez cudzoziemca nie może sprzeciwiać się zarówno względom polityki społecznej, jak i zdrowia społeczeństwa, a także nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie przyczyni się do zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego. Jednym z trudniejszych warunków do spełnienia dla cudzoziemca może być fakt udowodnienia, iż istnieją okoliczności, które świadczą o jego więzi z Rzeczpospolitą Polską (cudzoziemiec owy fakt powinien potwierdzić, udowodnić). Jednakże w tym miejscu warto zadać istotne pytanie, czy cudzoziemiec zawsze musi uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości?

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Odpowiedź brzmi, nie zawsze. Istnieją przypadki, w których nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie wymaga zezwolenia. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której małżonkiem cudzoziemca jest obywatel polski. Cudzoziemiec zamieszkuje w Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 2 lata od udzielenia mu zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich. W tym wypadku może on nabyć nieruchomość bez ubiegania się o stosowane zezwolenie. Taka nieruchomość stanowi wspólność majątkową.

Jednakże nieruchomość nabyta przez małżonków – cudzoziemca i obywatela polski - nie może być położona w strefie nadgranicznej ani nie może być gruntem rolnym o powierzchni przekraczającej 1 ha.

Wspólność ustawowa małżonków – cudzoziemca z obywatelem polski – w pewnych wypadkach nie wymaga zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca. Zmiany odnoszące się do obowiązku uzyskania zezwolenia w takich sytuacjach zostały już uregulowane w 1996 roku na skutek licznych kontrowersji, gdyż obrót nieruchomościami odbywa się z udziałem podmiotów zagranicznych. Należy w tym miejscu zastanowić się nad tym, co nastąpi w razie orzeczenia przez sąd rozwodu między cudzoziemcem a obywatelem polski. Należy stwierdzić, iż w razie orzeczenia rozwodu nieruchomość zostanie objęta wspólnością w częściach ułamkowych. Natomiast udziałowcami tejże nieruchomości będą osoby, które tworzyły związek małżeński.

Powyżej opisana sytuacja odnosi się nie tylko do rozwodu, ale też do orzeczenia przez sąd separacji, jak i stwierdzenia nieistnienia małżeństwa, unieważnienia małżeństwa lub zawarcia przez małżonków małżeńskiej umowy majątkowej – ustanawiającej rozdzielność majątkową.

Zobacz także serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Podstawa prawna:

- Ustawa z 24.3.1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jedn. z 2004 r. Dz.U. Nr 167, poz. 1758 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli małżonkiem cudzoziemca jest obywatel polski, a przy tym  spełnione są określone warunki, to może on nabyć nieruchomość – jako wspólność ustawową małżonków – która nie będzie wymagała uzyskania zezwolenia.
Jeżeli małżonkiem cudzoziemca jest obywatel polski, a przy tym spełnione są określone warunki, to może on nabyć nieruchomość – jako wspólność ustawową małżonków – która nie będzie wymagała uzyskania zezwolenia.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama