reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Konsekwencje wadliwego nabycia nieruchomość przez cudzoziemca

Konsekwencje wadliwego nabycia nieruchomość przez cudzoziemca


Cała procedura związana z nabyciem nieruchomości przez cudzoziemców powinna zostać prawidłowo wykonana, gdyż od tego zależy skuteczne nabycie nieruchomości. Jednakże zdarzają się przypadki, gdzie dochodzi do wadliwego nabycia nieruchomości przez cudzoziemca, poprzez dokonanie wadliwej czynności prawnej, np. niedochowanie formy prawnej, wady oświadczenia woli i in. Oznacza to, iż nabycie nieruchomości wbrew przepisom ustawy o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca jest nieważne.

Na wstępie należy wyjaśnić, co należy rozumieć przez wadliwą czynność prawną. Wadliwa czynność prawna to czynność nieprawidłowo dokonana. Czynność taka nie odpowiada przesłankom zarówno formalnym, jak i materialnym. Czynność wadliwa wywołuje skutki w postaci sankcji – w związku z wystąpieniem owych wad prawnych. Konsekwencje wadliwych czynności prawnych polegają na tym, że czynność ta w części lub w całości nie wywołuje pożądanych skutków prawnych.

Zobacz serwis: Najem

Obrót nieruchomościami z udziałem podmiotów zagranicznych oraz istotne zagadnienia związane z nabywaniem nieruchomości przez cudzoziemców wywołują liczne spory w zarówno w orzecznictwie, jak i w doktrynie. Ustawa o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemców zawiera stwierdzenie, że fakt nabycia nieruchomości przez cudzoziemców wymaga stosownego zezwolenia, natomiast nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wbrew przepisom ustawy jest nieważne. O nieważności nabycia nieruchomości przez cudzoziemca orzeka sąd cywilny. Należy także wskazać, że pozew o stwierdzenie nieważności nabycia nieruchomości może wnieść minister właściwy do spraw wewnętrznych, wójt, starosta i in.

Poniżej zostaną wskazane przykładowe wadliwe czynności prawne dokonane przez cudzoziemców:

1. Umowa przenosząca własność nieruchomości będzie bezwzględnie nieważna wówczas, gdy wystąpi wada oświadczenia woli (pozorności, brak świadomości, swobody) przy najmniej występujące u jednej ze stron czynności;

Zobacz także serwis: Dom i działka

2. Umowa przenosząca własność nieruchomości będzie bezwzględnie nieważna wówczas, gdy nie zostanie zachowana właściwa forma w postaci aktu notarialnego obowiązkowo wymagana dla umowy przenoszącej własność nieruchomości.

Podstawa prawna:

- ustawa z 24.3.1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jedn. z 2004 r. Dz.U. Nr 167, poz. 1758 ze zm.).reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nabycie nieruchomości wbrew przepisom ustawy o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca jest nieważne.
Nabycie nieruchomości wbrew przepisom ustawy o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca jest nieważne.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama