reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Więź cudzoziemca z Polską a nabycie nieruchomości

Więź cudzoziemca z Polską a nabycie nieruchomości


Cudzoziemiec, który stara się uzyskać pozwolenie na nabycie nieruchomości w Polsce zobowiązany jest wykazać, iż istnieją okoliczności, które świadczą o jego więzi z Rzecząpospolitą Polską.

Cudzoziemiec ubiegający się o możliwość nabycia nieruchomości w Polsce powinien we wniosku o uzyskanie zezwolenia na nabycie nieruchomości wykazać, że istnieje więź pomiędzy nim a Rzeczypospolitą Polską. Cudzoziemiec potwierdzając ten fakt zobowiązany jest zapoznać się z wymaganiami zawartymi w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Ustawodawca w tejże ustawie wskazuje, że cudzoziemiec może potwierdzić więź poprzez wykazanie, iż:

- posiada on polską narodowości,

- posiada on polskie pochodzenie,

- posiadał on zezwolenie na osiedlenie się,

- posiadał on zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony,

Zobacz serwis: Wspólnota mieszkaniowa

- zawarł on związek małżeński z obywatelem polskim,

- wykonywał on na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność rolniczą – zgodnie z przepisami prawa polskiego,

- posiadał on zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich,

- wykonywał on na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą – zgodnie z przepisami prawa polskiego,

- posiadał on członkostwo w organie zarządzającym niektórych przedsiębiorców.

Po spełnieniu licznych warunków (np. nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca nie sprzeciwią się zarówno względy polityki społecznej, jak i zdrowia społeczeństwa, nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie przyczyni się do zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego) oraz po wykazaniu, iż pomiędzy cudzoziemcem a Rzeczpospolitą Polską istnieje więź – cudzoziemiec uzyskuje zezwolenie na nabycie nieruchomości przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Zezwolenie na nabycie nieruchomości powinno zawierać następujące dane:

- oznaczenie nieruchomość,

- oznaczenie nabywcy nieruchomości (cudzoziemiec),

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

- oznaczenie zbywcy nieruchomości,

- oznaczenie niezbędnych warunków, od których uzależniona będzie możliwość nabycia przez cudzoziemców nieruchomości.

Należy pamiętać o tym, że zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca ważne jest przez dwa lata. Jednakże zezwolenie może zostać poprzedzone wydaniem promesy, która będzie ważna tylko jeden rok – czyli mniej niż zezwolenie na nabycie nieruchomości.

Reasumując, należy wspomnieć o tym, że fakt nabycia nieruchomości przez cudzoziemca bez uzyskania stosownego zezwolenia jest nieważne. W tym wypadku sąd – na żądanie, np. ministra właściwego do spraw wewnętrznych, starosty, marszałka województwa, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), wojewody – może orzec o nieważności nabycia nieruchomości przez cudzoziemca. Akty notarialne potwierdzające nabycie nieruchomości przez cudzoziemców przesyłane są Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w terminie 7 dni od dnia ich sporządzenia przez notariusza.

Podstawa prawna:

- ustawa z 24.3.1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jedn. z 2004 r. Dz.U. Nr 167, poz. 1758 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cudzoziemiec, który stara się uzyskać pozwolenie na nabycie nieruchomości w Polsce zobowiązany musi wskazać na okoliczności, które świadczą o jego więzi z Rzecząpospolitą Polską.
Cudzoziemiec, który stara się uzyskać pozwolenie na nabycie nieruchomości w Polsce zobowiązany musi wskazać na okoliczności, które świadczą o jego więzi z Rzecząpospolitą Polską.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama