reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Nabycie nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce


Cudzoziemiec, który zamierza nabyć w Polsce nieruchomość powinien spełnić liczne wymagania, po spełnieniu których będzie mógł uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości.

Tytułem wstępu – przed wskazaniem licznych wymagań, jakie powinien spełnić cudzoziemiec do prawidłowego nabycia w Polsce nieruchomość – należy wyjaśnić, kim jest cudzoziemiec, zgodnie z ustawą o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Cudzoziemcem na gruncie ustawy jest zarówno osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego, osoba prawna mająca siedzibę za granicą, nieposiadająca osobowości prawnej spółka osób (zarówno osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego, jak i osoba prawna mająca siedzibę za granicą) – mająca siedzibę za granicą, utworzona zgodnie z ustawodawstwem państw obcych, jak i osoba prawna i spółka handlowa, nieposiadająca osobowości prawnej mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez wymienione wyżej osoby lub spółki.

W ustawie o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemców – ustawodawca nie określa w sposób rozszerzony rodzajów nabycia nieruchomości, na podstawie których cudzoziemiec uzyska zezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Z owej ustawy wynika jednak, że fakt nabycia nieruchomości może nastąpić na mocy umowy o dożywocie, umowy małżeńskiej, umowy sprzedaży, umowy darowizny, umowy zmiany, umowy spółki i in.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Zezwolenie na nabycie nieruchomości wydawane jest na wniosek cudzoziemca. Jednakże aby mogło dojść do owego nabycia – cudzoziemiec musi spełnić liczne warunki.

Cudzoziemiec uzyska zezwolenie na nabycie nieruchomości, jeżeli:

- nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca nie sprzeciwią się zarówno względy polityki społecznej, jak i zdrowia społeczeństwa,

- nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie przyczyni się do zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego,

- cudzoziemiec powinien udowodnić, iż istnieją okoliczności, które świadczą o jego więzi z Rzecząpospolitą Polską (cudzoziemiec owy fakt powinien potwierdzić, udowodnić).

Zobacz także serwis: Dom i działka

Należy pamiętać o tym, że cudzoziemiec nabywający nieruchomości w Polsce, może nabyć własność nieruchomości albo użytkowanie wieczyste. Może on również nabyć udział w własności nieruchomości lub w użytkowaniu wieczystym – na mocy zdarzenia prawnego.

Cudzoziemiec, który zamierza nabyć w Polsce nieruchomość powinien uzyskać stosowne zezwolenie wydane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Należy podkreślić, iż decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zezwalająca cudzoziemcowi na nabycie nieruchomości wydawana jest, gdy Minister Obrony Narodowej nie wniesie żadnego sprzeciwu. Odmiennie sytuacja przedstawia się w odniesieniu do nieruchomości rolnych, gdyż sprzeciw może wnieść Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W powyżej opisanych sytuacjach sprzeciw zostaje wydany w formie postanowienia.

Podstawa prawna:

- ustawa z 24.3.1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jedn. z 2004 r. Dz.U. Nr 167, poz. 1758 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cudzoziemiec nabywający nieruchomości w Polsce, może nabyć własność nieruchomości, użytkowanie wieczyste, jak również udział w własności nieruchomości lub w użytkowaniu wieczystym.
Cudzoziemiec nabywający nieruchomości w Polsce, może nabyć własność nieruchomości, użytkowanie wieczyste, jak również udział w własności nieruchomości lub w użytkowaniu wieczystym.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama