REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zakup mieszkania to życiowa decyzja
Zakup mieszkania to życiowa decyzja
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby poszukujące swojego własnego M często mają dylemat czy skorzystać z usług biura nieruchomości. Wśród osób, które mają za sobą doświadczenia związane z kupnem mieszkania przez pośrednika panują mieszane opinie – jedni są zadowoleni, a inni wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od kompetencji i podejścia konkretnego pośrednika.

W 2014 roku zniesiono konieczność posiadania licencji przez osoby zajmujące się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Dzięki temu prowadzić taką działalność może każdy, ale czy to dobrze? Odpowiedź brzmi: to zależy. Z jednej strony więcej biur nieruchomości na rynku to większa konkurencja, a co za tym idzie niższe stawki dla pośredników. Z drugiej jednak nie mamy żadnej gwarancji, że dana osoba jest odpowiednio przygotowana do bycia pośrednikiem i posiada wystarczającą wiedzę na temat obrotu nieruchomościami.

REKLAMA

W związku z powyższym warto dobrze sprawdzić biuro nieruchomości i pośrednika, z którego usług chcemy skorzystać. Jeżeli taka osoba posiada licencję i działa na rynku już dłuższy okres czasu jest bardzo prawdopodobne, że posiada większą wiedzę i będzie bardziej kompetentna. Ważne jest także ubezpieczenie OC. Jeżeli pośrednik je posiada mamy gwarancję, że ewentualne szkody, które mogą wyniknąć w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa zostaną pokryte z ubezpieczenia.

Zalety korzystania z usług pośrednika

REKLAMA

Dużą zaletą kupna mieszkania z udziałem pośrednika jest zdecydowanie większy wybór ofert nieruchomości. Szukając mieszkania samodzielnie możemy przegapić część ofert znajdujących się wyłącznie w bazie biur nieruchomości. Pośrednik ma więcej możliwości znalezienia mieszkania, które będzie dokładnie odpowiadać naszym preferencjom. Przeszukiwanie ofert mieszkań jest szczególnie uciążliwe w okresie dużej podaży, kiedy bardzo trudno wyselekcjonować najlepsze oferty. Kiedy już wybierzemy kilka z nich, kolejne godziny poświęcimy na uzyskanie szczegółowych informacji. Jeżeli zdecydujemy się zwrócić o pomoc do biura nieruchomości, wtedy pośrednik zrobi to za nas.

Doświadczony pośrednik będzie potrafił oszacować, czy cena zaproponowana przez sprzedającego nie jest zawyżona, dzięki temu nie przepłacimy za mieszkanie. Może on również w naszym imieniu negocjować cenę z właścicielem. Dodatkowo pośrednik może polecić nam sprawdzonego doradcę kredytowego.

Na późniejszym etapie rola pośrednika jest jeszcze ważniejsza. Sprawdzi ona za nas stan prawny i faktyczny nieruchomości. Dzięki swojemu doświadczeniu wie na co powinno się szczególnie zwrócić uwagę. Kiedy już zdecydujemy się na zakup mieszkania pośrednik uzyska dokumenty niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Może polecić nam notariusza i umówić z nim na dogodny termin. Po zakupie mieszkania może również pomóc nam w przepisaniu umów na dostawę mediów.

Pośrednikowi należy się prowizja

REKLAMA

Pośrednikowi za jego pracę przysługuje prowizja, która w zależności od miejscowości oraz wartości nieruchomości waha się od 2 % do 2.9 % . Najczęściej jest ona pobierana od dwóch stron transakcji. Prowizja to cena za czas, który trzeba poświęcić na wszystkie czynności prowadzące do znalezienia odpowiedniego mieszkania, a następnie do jego zakupu. Płacimy również za wiedzę, której sami nie posiadamy, a która będzie bardzo pomocna w całym procesie.

Z powodu dużej konkurencji część biur oferuje brak prowizji dla kupującego nieruchomość. Jest to korzystne dla jednej strony, jednocześnie bez szkody dla drugiej, ponieważ sprzedający i tak musiałby zapłacić prowizję. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że prowizja doliczana jest do ceny ofertowej, co ostatecznie i tak skutkuje przerzuceniem kosztów na kupującego. W Stanach Zjednoczonych pobieranie prowizji tylko od sprzedającego jest normą. Jest ona następnie dzielona pomiędzy pośrednika reprezentującego sprzedającego, a tego który reprezentuje kupującego. Jednak jest to możliwe przede wszystkim dzięki temu, że zawiera się tam umowy na wyłączność, które w Polsce są bardzo rzadko wykorzystywane. Warto jednak zaznaczyć, że Stanach Zjednoczonych jest też o wiele wyższa prowizja, więc pośrednicy mają czym się podzielić.

Jak podkreśla Jarosław Skoczeń z firmy Emmerson Realty, każdy kto planuje zakup nieruchomości sam musi ocenić jaką wartość ma dla niego czas, który musiałby poświęcić na wykonanie czynności, w których może go wyręczyć pośrednik. Oczywiście pośrednik zapewnia coś więcej niż tylko oszczędność czasu. Jest to bezpieczeństwo transakcji, które gwarantuje dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy. Wszystko to pod warunkiem, iż mamy do czynienia z osobą znającą się na swoim fachu.

Emmerson Realty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA