| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Najem a podatek od towarów i usług w roku 2011

Najem a podatek od towarów i usług w roku 2011


W 2011 r. podatników obowiązują nowe stawki VAT w wysokości 23 proc. (najem rzeczy, najem lokali użytkowych), 8 proc. (najem samochodów osobowych z kierowcą, najem statków żeglugi śródlądowych z załogą, najem pasażerskich środków transportu lotniczego z załogą) i 5 proc. Stawka VAT została obniżona do wysokości 8 proc. w odniesieniu do budownictwa mieszkaniowego lub ich części – jeżeli są zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Od 2011 roku w odniesieniu do wynajmu samochodów osobowych, wynajmu statków żeglugi śródlądowych, najmu pasażerskich środków transportu lotniczego, najmu lokali użytkowych, najmu rzeczy - podatników będą obowiązywały następujące stawki VAT:

· najem samochodów osobowych z kierowcą – stawka VAT 8 proc,

· najem statków żeglugi śródlądowych z załogą – stawka VAT 8 proc,

Zobacz serwis: Umowy  w nieruchomościach

· najem pasażerskich środków transportu lotniczego z załogą – stawka VAT 8 proc,

· najem lokali użytkowych – stawka VAT 23 proc,

· najem rzeczy – stawka VAT 23 proc.

Małżonkowie mają prawo złożyć oświadczenie o fakcie, iż najem nieruchomości stanowi współwłasność małżeńską oraz o tym, iż najem będzie opodatkowywać jednego z małżonków. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 kwietnia 2002 r., sygn. akt S.A./Sz 1685/00 stwierdził, iż sam fakt wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług przez jednego z małżonków nie przyczynia się do tego, iż podatnikiem tego podatku jest współmałżonek – jeżeli czynności te nie odnoszą się do składników ich wspólnego majątku, a przy tym uzyskany przychód z wykonywania owych czynności będzie stanowił majątek dorobkowy.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Podstawa Prawna

- wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2002 r., sygn. akt S.A./Sz 1685/00 (publ. o NSA 2003/2/83).

- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »