| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jakie dokumenty należy dołączyć do umowy o najem okazjonalny?

Jakie dokumenty należy dołączyć do umowy o najem okazjonalny?


Od dnia 28 stycznia 2010 r. ustawodawca nałożył na wynajmującego obowiązek dołączenia do umowy o najem okazjonalny dodatkowych dokumentów. Poniżej zostaną wskazane wymagane załączniki.

Tytułem wstępu należy wskazać, iż najem okazjonalny został wprowadzony do systemu prawnego z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 28 stycznia 2010 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 3, poz. 13). Z w/w umowy mogą korzystać tylko i wyłącznie osoby fizyczne nie prowadzące przy tym działalności gospodarczej w ramach najmu lokali mieszkalnych.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Ustawodawca nałożył na wynajmującego obowiązek dołączenia do umowy o najem okazjonalny dodatkowych dokumentów. Poniżej zostały przedstawione dokumenty, które powinny zostać dołączone do umowy o najem okazjonalny.

· stosowne oświadczenie właściciela lokalu (podmiotu wynajmującego – który posiada tytuł prawny do lokalu) o wyrażenie zgody na zamieszkiwanie najemcy w lokalu będącym przedmiotem umowy o najem okazjonalny lub podmiotów w nim zamieszkujących. Tego typu oświadczenie na żądanie właściciela lokalu powinno zostać sporządzone z podpisem notarialnie poświadczonym,

· wskazanie na oświadczeniu przez najemcę lokalu, do którego się przeprowadzi w razie ewentualnej eksmisji,

· stosowne oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym to oświadczeniu najemca podda się egzekucji. Najemca w owym oświadczeniu zobowiąże się także na mocy umowy o najem okazjonalny lokalu do opróżnienia, a następnie wydania przedmiotowego lokalu wynajmującemu.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Reasumując warto także wspomnieć o tym, iż w wyniku nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw – ustawodawca wprowadził warunki, jakie powinny zostać zawarte w umowie o najem okazjonalny.

Umowę o najem okazjonalny należy zawrzeć wyłącznie w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Umowa ta może zostać zawarta na czas oznaczony (nie dłużej niż dziesięć lat).

Podstawa Prawna:

- ustawa z dnia 28 stycznia 2010 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 3, poz. 13).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »