reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jakie dokumenty należy dołączyć do umowy o najem okazjonalny?

Jakie dokumenty należy dołączyć do umowy o najem okazjonalny?


Od dnia 28 stycznia 2010 r. ustawodawca nałożył na wynajmującego obowiązek dołączenia do umowy o najem okazjonalny dodatkowych dokumentów. Poniżej zostaną wskazane wymagane załączniki.

Tytułem wstępu należy wskazać, iż najem okazjonalny został wprowadzony do systemu prawnego z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 28 stycznia 2010 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 3, poz. 13). Z w/w umowy mogą korzystać tylko i wyłącznie osoby fizyczne nie prowadzące przy tym działalności gospodarczej w ramach najmu lokali mieszkalnych.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Ustawodawca nałożył na wynajmującego obowiązek dołączenia do umowy o najem okazjonalny dodatkowych dokumentów. Poniżej zostały przedstawione dokumenty, które powinny zostać dołączone do umowy o najem okazjonalny.

· stosowne oświadczenie właściciela lokalu (podmiotu wynajmującego – który posiada tytuł prawny do lokalu) o wyrażenie zgody na zamieszkiwanie najemcy w lokalu będącym przedmiotem umowy o najem okazjonalny lub podmiotów w nim zamieszkujących. Tego typu oświadczenie na żądanie właściciela lokalu powinno zostać sporządzone z podpisem notarialnie poświadczonym,

· wskazanie na oświadczeniu przez najemcę lokalu, do którego się przeprowadzi w razie ewentualnej eksmisji,

· stosowne oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym to oświadczeniu najemca podda się egzekucji. Najemca w owym oświadczeniu zobowiąże się także na mocy umowy o najem okazjonalny lokalu do opróżnienia, a następnie wydania przedmiotowego lokalu wynajmującemu.

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Reasumując warto także wspomnieć o tym, iż w wyniku nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw – ustawodawca wprowadził warunki, jakie powinny zostać zawarte w umowie o najem okazjonalny.

Umowę o najem okazjonalny należy zawrzeć wyłącznie w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Umowa ta może zostać zawarta na czas oznaczony (nie dłużej niż dziesięć lat).

Podstawa Prawna:

- ustawa z dnia 28 stycznia 2010 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 3, poz. 13).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama