reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Forma ewidencjonowania przychodów w najmie

Forma ewidencjonowania przychodów w najmie


Kasy fiskalne są jedną z najczęściej stosowanych przez podatników form ewidencjonowania przychodów. Podatnicy, którzy w 2011 roku prowadzili działalność gospodarczą powinni dokonywać szczegółowej dokumentacji zawieranych przez nich transakcji. Przychody powinny zostać udokumentowane przy pomocy stosownych ewidencji. Podatnicy uzyskujący przychody z tytułu najmu powinni udokumentować je za pomocą faktury lub rachunku.

Począwszy od listopada 2008 ustawodawca wprowadził zmianę w wyniku, której podatnik powinien przychody z najmu ewidencjonować przy pomocy kasy fiskalnej. Może on jednak zostać zwolniony z kasy fiskalnej, gdy za pośrednictwem banku, poczty dokona przelewu określonej kwoty, a przy tym każda transakcja przez niego dokonywana zostanie udokumentowana za pomocą faktury lub rachunku. Następnie od 1 stycznia 2009 r. jedną z ważniejszych zmian w systemie prawa podatkowego dotyczącą najmu było zniesienie zwolnienia ewidencjonowania przychodów z tytułu najmu nieruchomości dla osób fizycznych za pomocą kasy fiskalnej. Wówczas, gdy przychody z najmu zostaną udokumentowane za pomocą faktury lub rachunku – podatnik nie będzie musiał prowadzić kasy fiskalnej w celu ewidencji przychodów. Od 1 stycznia 2011roku podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, np. w ramach najmu – powinni dokumentować zawierane przez nich transakcji. Często używaną przez podatników formą ewidencjonowania są kasy fiskalne. Podatnik, który uzyskuje przychody powinien je wprowadzać w odpowiednie ewidencje. Zatem podatnicy, którzy prowadzą najem i usługi w ramach zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturami podlegają zwolnieniu z obowiązku stosowania kas fiskalnych w roku 2011.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

W systemie podatkowym ustawodawca przewiduje szereg zwolnień z obowiązku ewidencjonowania przychodów za pomocą kas fiskalnych. Zatem w wielu przypadkach kasa fiskalna nie jest wymagana przez podatników.

Wyjątek ten dotyczy przede podatników w zakresie sprzedaży towarów i usług np. na rzecz osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami. Oznacza to, iż przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży towarów i usług zobowiązani są prowadzić ewidencję przy pomocy kas fiskalnych.

Zobacz także serwis: Finanse

Warto także przy rozważaniach na temat kas fiskalnych w najmie wspomnieć o tym, iż już od stycznia 2011 roku podatnicy, którzy wybrali formę opodatkowania w postaci karty podatkowej – są zobowiązani zainstalować kasy fiskalne. Rozporządzenie Ministra Finansów zobowiązuje podatników prowadzących usługi zarówno prawne, jak i usługi księgowe, rachunkowe, medyczne, tłumaczenia, rekrutacji pracowników, pogrzebowe itp. Podatnicy posiadający kasy fiskalne do kwietnia 2011 roku będą mogli korzystać ze zwolnień podatkowych.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2011 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. nr 138, poz. 930).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przychody z najmu podatnik powinien ewidencjonować przy pomocy kasy fiskalnej.
Przychody z najmu podatnik powinien ewidencjonować przy pomocy kasy fiskalnej.

CIT 2020. Komentarz159.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama