| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Forma ewidencjonowania przychodów w najmie

Forma ewidencjonowania przychodów w najmie


Kasy fiskalne są jedną z najczęściej stosowanych przez podatników form ewidencjonowania przychodów. Podatnicy, którzy w 2011 roku prowadzili działalność gospodarczą powinni dokonywać szczegółowej dokumentacji zawieranych przez nich transakcji. Przychody powinny zostać udokumentowane przy pomocy stosownych ewidencji. Podatnicy uzyskujący przychody z tytułu najmu powinni udokumentować je za pomocą faktury lub rachunku.

Począwszy od listopada 2008 ustawodawca wprowadził zmianę w wyniku, której podatnik powinien przychody z najmu ewidencjonować przy pomocy kasy fiskalnej. Może on jednak zostać zwolniony z kasy fiskalnej, gdy za pośrednictwem banku, poczty dokona przelewu określonej kwoty, a przy tym każda transakcja przez niego dokonywana zostanie udokumentowana za pomocą faktury lub rachunku. Następnie od 1 stycznia 2009 r. jedną z ważniejszych zmian w systemie prawa podatkowego dotyczącą najmu było zniesienie zwolnienia ewidencjonowania przychodów z tytułu najmu nieruchomości dla osób fizycznych za pomocą kasy fiskalnej. Wówczas, gdy przychody z najmu zostaną udokumentowane za pomocą faktury lub rachunku – podatnik nie będzie musiał prowadzić kasy fiskalnej w celu ewidencji przychodów. Od 1 stycznia 2011roku podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, np. w ramach najmu – powinni dokumentować zawierane przez nich transakcji. Często używaną przez podatników formą ewidencjonowania są kasy fiskalne. Podatnik, który uzyskuje przychody powinien je wprowadzać w odpowiednie ewidencje. Zatem podatnicy, którzy prowadzą najem i usługi w ramach zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturami podlegają zwolnieniu z obowiązku stosowania kas fiskalnych w roku 2011.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

W systemie podatkowym ustawodawca przewiduje szereg zwolnień z obowiązku ewidencjonowania przychodów za pomocą kas fiskalnych. Zatem w wielu przypadkach kasa fiskalna nie jest wymagana przez podatników.

Wyjątek ten dotyczy przede podatników w zakresie sprzedaży towarów i usług np. na rzecz osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami. Oznacza to, iż przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży towarów i usług zobowiązani są prowadzić ewidencję przy pomocy kas fiskalnych.

Zobacz także serwis: Finanse

Warto także przy rozważaniach na temat kas fiskalnych w najmie wspomnieć o tym, iż już od stycznia 2011 roku podatnicy, którzy wybrali formę opodatkowania w postaci karty podatkowej – są zobowiązani zainstalować kasy fiskalne. Rozporządzenie Ministra Finansów zobowiązuje podatników prowadzących usługi zarówno prawne, jak i usługi księgowe, rachunkowe, medyczne, tłumaczenia, rekrutacji pracowników, pogrzebowe itp. Podatnicy posiadający kasy fiskalne do kwietnia 2011 roku będą mogli korzystać ze zwolnień podatkowych.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2011 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. nr 138, poz. 930).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »