| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Dlaczego podatnik powinien odróżnić koszty modernizacji od kosztów remontu?

Dlaczego podatnik powinien odróżnić koszty modernizacji od kosztów remontu?


Podatnik powinien odróżnić koszty modernizacji od kosztów remontu nieruchomości, gdyż nie może on kosztów modernizacji w bezpośredni sposób zaliczyć w koszty. W tym celu podatnik powinien dokładnie określił jakie koszty może zaliczyć do remontu, a jakie do modernizacji nieruchomości.

Na wstępie wskazać, jaka jest różnica pomiędzy modernizacją a remontem. Przez modernizację nieruchomości rozumie się jej ulepszenie, unowocześnienie, np. w celu podniesienia wartości danej nieruchomości. Natomiast przez remont rozumie się wszelkie poczynione prace przywracające stan techniczny i użytkowy pierwotny, który uprzednio został pogorszony przez bieżącą eksploatację środka trwałego. Kosztów modernizacji podatnik nie może w sposób bezpośredni zaliczyć w koszty. W związku z tym, może on dokonać amortyzacji, czyli podwyższenia wartości początkowej poprzez poniesienie wydatków w celu ulepszenia nieruchomości. Jednakże poniesione wydatki służące podwyższeniu wartości początkowej będą stanowiły koszt uzyskania przychodu tylko poprzez miesięczne odpisy amortyzacyjne.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Na skutek ulepszenia (modernizacji) nieruchomości podwyższa się jej standard, w wyniku czego wartość oraz funkcjonalność danej nieruchomości jest wyższa. Do wydatków w celu ulepszenia nieruchomości podatnik może zaliczyć:

- wydatki poniesione na ulepszenie wynajmowanego budynku,

- wydatki poniesione na ulepszenie wynajmowanego lokalu mieszkalnego,

- wydatki poniesione na adaptację nieruchomości,

- wydatki poniesione na przebudowę nieruchomości,

- wydatki poniesione na rozbudowę nieruchomości.

Wówczas, gdy środki trwałe uległy ulepszeniu (modernizacji) w wyniku np. przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji nieruchomości, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3 500 zł.

Podatnik powinien pamiętać o tym, iż wszelkie środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych przez niego na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3 500 zł.

Wyżej wskazane wydatki przyczyniają się do zwiększenia wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji (art. 22g ust. 17 ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Reasumując należy wskazać, że z powyżej wskazanego przepisu jasno wynika, iż jeśli wydatki poniesione przez podatnika przekroczą 3.500 zł w danym roku podatkowym – wartość ulepszenia będzie podnosiła wartość początkową środka trwałego. Wówczas, gdy kwota poniesionych wydatków na ulepszenie przez podatnika w danym roku będzie mniejsza niż 3.500 zł – to wydatki te będą mogły zostać zaliczone bezpośrednio do kosztów.

Podstawa Prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »