reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Moment powstania przychodu a sprzedaż nieruchomości

Moment powstania przychodu a sprzedaż nieruchomości


Pan Adam Kowalski jest właścicielem wielu lokali mieszkalnych. Nie prowadzi on działalności gospodarczej. Jako prywatna osoba fizyczna często nabywa oraz zbywa nieruchomości. Zatem dokonuje on licznych transakcji w zakresie sprzedaży i zakupu nieruchomości. Zawiera on umowy przedwstępne, umowy w formie aktu notarialnego itp. Okazuje się, iż Pan Kowalski boryka się z wieloma trudnościami w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu. Jako podatnik zastanawia się on także nad tym: czy dochody ze sprzedaży nieruchomości może potraktować jako źródło przychodu?; czy przychód ze zbycia nieruchomości podlega zwolnieniu?

Na wstępie należy wskazać, iż na mocy art. 10 ust. 1 pkt 8 – ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jednym ze źródeł przychodu jest odpłatne zbycie: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów – pod warunkiem, że odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Mając na uwadze powyższy przepis można wywnioskować, iż Pan Adam Kowalski poprzez odpłatne zbycie nieruchomości (lub ich części oraz udziału w nieruchomości) – może fakt ten zaliczyć do źródeł przychodu – jeżeli faktycznie nie wykonywał działalności gospodarczej, a odpłatne zbycie nieruchomości zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło owe nabycie.

Pan Adam Kowalski dokonuje licznych transakcji w zakresie sprzedaży i zakupu nieruchomości. W związku z tym faktem, zawiera on liczne umowy przedwstępne, umowy w formie aktu notarialnego. Należy w tym miejscu postawić pytania następującej treści: Jak należy ustalić przychód w podatku dochodowym od transakcji sprzedaży nieruchomości? Czy momentem powstania przychodu będzie zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, czy podpisanie umowy przedwstępnej?

W celu uzyskania właściwej odpowiedzi na powyżej wskazane pytania należy rozpocząć owe rozważania od ustalenia daty powstania przychodu. Należy wskazać, iż zgodnie z ogólną zasadą - za datę powstania przychodu uważa się m.in. „dzień zbycia prawa majątkowego” (sprzedaż nieruchomości) nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Zobacz także serwis: Finanse

Mając na uwadze wskazany powyżej przypadek – w celu ustalenia momentu powstania przychodu – należy także powołać się na przepisy Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z dyspozycją art. 389 § 1 Kodeksu Cywilnego – umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Zatem umowa przedwstępna ma charakter zobowiązujący (co oznacza, iż zobowiązuje ona strony do zawarcia ostatecznej umowy w przyszłości). Tym samym umowa przedwstępna nie przenosi prawa własności nieruchomości. Inaczej jest w przypadku umowy sprzedaży, gdyż umowa sprzedaży przenosi własność na nabywcę – chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły (art. 155 § 1 Kodeks cywilny). Umowa sprzedaży, jako umowa zobowiązująca powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 158 Kodeks cywilny)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za datę powstania przychodu uważa się m.in. dzień zbycia prawa majątkowego nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Za datę powstania przychodu uważa się m.in. dzień zbycia prawa majątkowego nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

TAAC Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama