reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jaką formę opodatkowania powinien wybrać podatnik wynajmujący pokoje gościnne?

Jaką formę opodatkowania powinien wybrać podatnik wynajmujący pokoje gościnne?


Pan Adam Michalski wynajmuje pokoje gościnne w Zakopanem. Jest on właścicielem domku turystycznego. Wynajmuje on miesięcznie 10 pokoi gościom. Jaką formę opodatkowania powinien wybrać Pan Michalski?

Właścicielom, którzy wynajmują pokoje gościnne w celach turystycznych zaleca się, aby wybrali formę ryczałtowego opodatkowania działalności w postaci karty podatkowej. Z karty podatkowej podatnik może skorzystać, jeżeli w domu turystycznym nie wynajmuje więcej niż 12 pokoi gościnnych. Karta podatkowa jest najprostszą formą podatkową, ponieważ podatnik nie jest zobowiązany prowadzić ewidencji, jednakże przynajmniej przez trzy miesiące zaleca się aby prowadził on książkę przychodów i rozchodów. Podatnik nie jest także zobowiązany do składania zeznań podatkowych oraz opłaca on stałą i określoną w zryczałtowanej wysokości kwoty podatku.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12. Podatnik w 2011 roku powinien korzystać z następujących stawek karty podatkowej:

1. od 57 do 130 w miejscowości o liczbie mieszkańców w danej miejscowości do 5.000,

2. od 104 do 227 w miejscowości o liczbie mieszkańców w danej miejscowości od 5.000 zł do 20.000,

3. od 202 do 408 w miejscowości o liczbie mieszkańców w danej miejscowości powyżej 20.000.

Podatnik, który prowadzi działalność w zakresie najmu pokoi gościnnych, aby mógł skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej – powinien spełnić następujące warunki:

1. podatnik nie może wytwarzać żadnych wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, na mocy odrębnych przepisów,

2. podatnik powinien złożyć stosowny wniosek o wyborze formy opodatkowania w formie karty podatkowej,

3. współmałżonek podatnika nie prowadzi działalności gospodarczej w tym samym zakresie,

4. podatnik nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej,

5. podatnik prowadzący usługi nie może korzystać z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę (wyjątek: może on korzystać tylko z usług specjalistycznych).

Podatnik, który skorzystał z opodatkowania z formy karty podatkowej zobowiązany jest do następujących czynności:

1. podatnik obowiązany jest prowadzić ewidencję zatrudnienia,

2. podatnik powinien poinformować właściwy miejscowo urząd skarbowy o wszelkich zmianach, do jakich doszło w odniesieniu do stanu faktycznego danych wskazanych w złożonym wniosku o wyborze opodatkowania w formie karty podatkowej. Jest to istotne, ponieważ zmiany te mogą mieć wpływ na wysokość karty podatkowej lub mogą przyczynić się do utraty z możliwości korzystania z opodatkowania w postaci karty podatkowej,

3. podatnik powinien poinformować właściwy miejscowo urząd skarbowy o zmianach w zatrudnieniu,

4. podatnik powinien poinformować właściwy miejscowo urząd skarbowy o ewentualnej likwidacji działalności gospodarczej w zakresie najmu pokoi gościnnych.

O wskazanych powyżej zmianach należy powiadomić naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni od zaistnienia okoliczności opisanych wyżej.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, iż Pan Adam Michalski, który wynajmuje 10 pokoi gościnnych w domu turystycznym powinien skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, gdyż nie będzie on musiał prowadzić ewidencji ani nie będzie on zobowiązany składać zeznań podatkowych. Ponadto stawki karty podatkowej nie są zbyt wysokie.

Podstawa Prawna:

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zaleca się, aby właściciele, którzy wynajmują pokoje gościnne w celach turystycznych wybrali formę ryczałtowego opodatkowania działalności w postaci karty podatkowej.
Zaleca się, aby właściciele, którzy wynajmują pokoje gościnne w celach turystycznych wybrali formę ryczałtowego opodatkowania działalności w postaci karty podatkowej.

Ulga na złe długi w VAT i podatkach dochodowych59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama