reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Uzbrojenie techniczne terenu

Uzbrojenie techniczne terenu

Działka budowlana powinna być przyłączona do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i ciepłowniczej. W tym celu, do pozwolenia na budowę często wymagane jest dostarczenie oświadczeń o warunkach przyłączenia do nieruchomości dostawców nośników energii takich jak prąd, gaz, ogrzewanie z sieci ciepłowniczej oraz wody i kanalizacji.

O wydanie takiego oświadczenia może wystąpić osoba posiadająca tytuł prawny do korzystania z nieruchomości. W celu skompletowania pełnej dokumentacji projektowo-technicznej, niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę, należy jak najszybciej wystąpić o wydanie warunków przyłączenia, ponieważ często wystawienie takiego oświadczenia może trwać kilka tygodni. Wydane warunki techniczne obowiązują:
• 1 rok - w przypadku sieci gazowej,
• 2 lata - dla sieci elektroenergetycznej i wodno-kanalizacyjnej.

W celu podpisania umowy o podłączeniu mediów do nieruchomości, należy zwrócić się do przedsiębiorstwa świadczącego tego typu usługi. Umowa wymaga posiadania dokumentacji projektowej przyłącza, nanoszonej na mapę do celów projektowych. W przypadku, gdy umowa nie stanowi inaczej, inwestor ma prawo wyboru osoby, która:
• wykona projekt przyłącza wody, gazu, prądu lub kanalizacji do nieruchomości,
• wykona mapę powykonawczą inwestycji, niezbędną do jej odbioru.

Zgodnie z rozporządzeniem bezpieczeństwo i higiena pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych prace remontowe przy sieciach cieplnych powinny być poprzedzone:
• zapoznaniem pracowników z aktualną dokumentacją sieci,
• uzgodnieniami z właścicielem lub użytkownikiem znajdujących się w pobliżu prowadzonych prac remontowych elementów uzbrojenia technicznego terenu - w przypadku sieci podziemnych.

Z kolei rozporządzenie dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, za równorzędne z przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej i ciepłowniczej uznaje zapewnienie możliwości korzystania z indywidualnych źródeł energii elektrycznej i ciepła, odpowiadających przepisom odrębnym dotyczącym gospodarki energetycznej i ochrony środowiska. W razie braku warunków przyłączenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej działka może być wykorzystana pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi, pod warunkiem zapewnienia możliwości korzystania z indywidualnego ujęcia wody, a także zastosowania zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, jeżeli ich ilość nie przekracza 5 m3 na dobę. Jeżeli ilość ścieków jest większa od 5 m3, to ich gromadzenie lub oczyszczanie wymaga pozytywnej opinii właściwego terenowo inspektora ochrony środowiska.

Zobacz: Jaka jest różnica między budynkiem a budowlą?

Na działkach budowlanych przeznaczonych dla szpitali i sanatoriów, niezależnie od zasilania z sieci, należy zapewnić dodatkowo własne ujęcie wody oraz własne źródło energii elektrycznej i cieplnej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama