reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Urządzenia budowlane i tymczasowe obiekty budowlane

Urządzenia budowlane i tymczasowe obiekty budowlane

Urządzenia budowlane i tymczasowe obiekty budowlane charakteryzują się tym, że umożliwiają użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem (urządzenia budowlane), albo, odpowiednio, przeznaczeniem do czasowego użytkowania bez trwałego związania z gruntem (tymczasowe obiekty budowlane).

Urządzeniami budowlanymi są urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki. Katalog przykładowych obiektów budowlanych jest otwarty.

W orzecznictwie często przyjmuje się, że wszelkie ogrodzenia czy place należy traktować wyłącznie jako urządzenia budowlane związane z innymi konkretnymi obiektami. Należy jednak pamiętać o tym, że ogrodzenie służy wydzieleniu nieruchomości od otoczenia i stanowi samodzielny obiekt budowlany, nie będąc urządzeniem związanym z jakimkolwiek innym obiektem budowlanym. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku placów postojowych. Mogą one stanowić urządzenia budowlane związane z innymi obiektami, a także mogą występować jako wyodrębnione obiekty budowlane.

Różnie można klasyfikować urządzenia instalacji centralnego ogrzewania. Kocioł i zbiornik na olej opałowy mogą być traktowane jako urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z przeznaczeniem, co nie zwalnia inwestora z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę kotłowni, jeżeli urządzenia kotłowni mogą być zainstalowane w oddzielnym budynku.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Tymczasowe obiekty budowlane dzielą się na dwie grupy. Pierwsza to obiekty budowlane przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki.

Druga grupa to obiekty budowlane niepołączone trwale z gruntem, jak na przykład:
• strzelnice, kioski uliczne,
• pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe,
• przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne,
• urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.

Wyliczenie drugiej z wymienionych kategorii nie ma charakteru zamkniętego.

Zobacz: Zagospodarowanie terenów zieleni

Zgodnie z treścią art. 29 ustawy prawo budowlane, uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest koniecznie w zakresie budowy tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu budowy, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w takim zgłoszeniu. Powyższe zwolnienie nie dotyczy obiektów, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska.

Stawianie obiektów takich jak pawilony sprzedaży ulicznej lub wystawowe wymaga uzyskania odpowiednich zgód i uzgodnień (np. od zarządcy drogi). Często z tymczasowym obiektem budowlanym mylone są obiekty małej architektury.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama