reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Remont i przebudowa budynków na obszarze wpisanym do rejestru zabytków

Remont i przebudowa budynków na obszarze wpisanym do rejestru zabytków

Prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymaga wydania pozwolenia na prowadzenia robót przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane remont polega na wykonywaniu robót budowlanych w istniejących obiektach budowlanych polegających na odtwarzaniu stanu pierwotnego, natomiast przebudowa polega na wykonywaniu robót budowlanych, w wyniku których zmieniają się parametry użytkowe lub techniczne obiektu budowlanego, tj. powierzchnia zabudowy, wysokość, szerokość bądź liczb kondygnacji. Zarówno remont jak i przebudowa stanowią roboty budowlane.

Remont istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych wpisanych do rejestru zabytków wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymaga wydania pozwolenia na prowadzenia robót przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

• roboty budowlane przy zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru lub objętym ochroną konserwatorską na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub znajdującym się w ewidencji wojewódzkiego konserwatora zabytków,
• roboty ziemne lub dokonać zmiany charakteru dotychczasowej działalności na terenie, na którym znajdują się zabytki archeologiczne, co doprowadzić może do przekształcenia lub zniszczenia zabytku archeologicznego musimy pokryć koszty badań archeologicznych oraz ich dokumentacji, jeżeli przeprowadzenie tych badań jest niezbędne w celu ochrony tych zabytków.

Zakres i rodzaj badań archeologicznych ustala wojewódzki konserwator zabytków w drodze decyzji, wyłącznie w takim zakresie, w jakim roboty budowlane albo roboty ziemne lub zmiana charakteru dotychczasowej działalności na terenie, na którym znajdują się zabytki archeologiczne, zniszczą lub uszkodzą zabytek archeologiczny. Dokumentację musimy nieodpłatnie przekazać wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. 

Zobacz: Czym zajmuje się inspektor nadzoru inwestorskiego?

• prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru;
• wykonywanie robót budowlanych w otoczeniu zabytku.

Uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na podjęcie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru nie zwalnia nas z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę albo zgłoszenia, w przypadkach określonych przepisami Prawa budowlanego.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Prowadzenie robót budowanych przy zabytku bez uzyskania wymaganego pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków może spowodować ich wstrzymanie. Konserwator może nakazać przywrócenie zabytku do poprzedniego stanu na koszt osoby, która naruszyła zakaz. Osoba, która naruszyła warunki pozwolenia, podlega karze grzywny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prace przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków wymagają zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Prace przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków wymagają zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama