reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jakie są kompetencje Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego?

Jakie są kompetencje Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego?

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego jest centralnym organem administracji rządowej w sprawach administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, a przy tym organem właściwym do rozstrzygania spraw indywidualnych, toczących się w drodze postępowania administracyjnego wynikających z przepisów prawa budowlanego.

Głównego Inspektora Nadzoru budowlanego powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, na wniosek ministra właściwego ds. budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Kandydat musi spełniać określone w ustawie prawo budowlane wymagania, których weryfikacją zajmuje się specjalnie do tego powołany zespół.

Do kompetencji omawianego organu można zaliczyć m.in. :

• Pełnienie funkcji organu wyższego stopnia w rozumieniu KPA w stosunku do wojewodów i wojewódzkich inspektoratów nadzoru budowlanego, a także nadzór nad ich działalnością;

• Kontrola działań organów administracji architektoniczno budowlanej i nadzoru budowlanego;

• Prowadzenie centralnych rejestrów w formie elektronicznej, dot. osób posiadających uprawnienia budowlane, rzeczoznawców budowlanych oraz osób ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej, z podaniem danych wskazanych osób;

Jako organ wyższego stopnia rozpatruje odwołania od decyzji wydanych przez wojewodów oraz wojewódzkie inspektoraty nadzoru budowlanego dotyczących wznowienia oraz odmowy wznowienia postępowania na podstawie podejmowanych przez organy niższego stopnia czynności.

Ponad to Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego rozpatruje skargi na organy nadzoru budowlanego, a także wyjaśnia zasady stosowania przepisów. W kwestii prowadzenia rejestrów, organ dokonuje wpisów na podstawie wniosków oraz ostatecznych decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych lub tytułu uprawnień budowlanych, a także o ukaraniu lub zatarciu ukarania. 

Zobacz: Jak uzyskać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Dla osób podlegających wpisowi są gromadzone akta rejestrowe, które nie mogą być udostępniane osobom trzecim.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wykonuje swoje zadania przy pomocy Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, zwłaszcza w sprawach administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, przy czym należy wspomnieć, że urząd stanowi jedynie aparat wykonawczy i jego pracownicy nie posiadają kompetencji przysługujących organowi.

Inspektor kieruje urzędem przy pomocy swoich zastępców powoływanych przez ministra właściwego w sprawach budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, a także może wyznaczyć pracownikom na stanowiskach kierowniczych do podejmowania decyzji w jego imieniu.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kadencja Głównego Inspektora nadzoru Budowlanego trwa 5 lat i wygasa w razie jego odwołania lub śmierci.
Kadencja Głównego Inspektora nadzoru Budowlanego trwa 5 lat i wygasa w razie jego odwołania lub śmierci.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama