| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Co należy do zadań inwestora?

Co należy do zadań inwestora?

Inwestor pełni kluczową rolę w procesie budowlanym, nie tylko ze względu na jego finansowanie, ale przede wszystkim ze względu na konieczność spełnienia szeregu wymagań wynikających z przepisów prawa budowlanego.

Obowiązkiem inwestora jest zorganizowanie całego procesu budowy, a więc zlecenie wykonania poszczególnych prac projektantom, wykonawcom, inspektorowi nadzoru budowlanego czy kierownikowi budowy.

1) opracowania przez projektanta projektu budowlanego i, stosownie do potrzeb, innych projektów;

2) objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy;

3) opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia;

4) wykonania i odbioru robót budowlanych;

5) w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.

Inwestor może ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego na budowie, a także może zobowiązać projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego w celu zapewnienia zgodności wykonywanych prac z projektem.

Zobacz: Budowa domu – samodzielnie czy z deweloperem?

W przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko właściwy organ może w decyzji o pozwoleniu na budowę nałożyć na inwestora obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego, a także obowiązek zapewnienia nadzoru autorskiego przez projektanta.

• użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego o kubaturze 2.500 m3 i większej;

• wpisanych do rejestru zabytków, w zakresie przebudowy, rozbudowy oraz wykonywania rekonstrukcji lub remontów.

• linii telekomunikacyjnych, linii elektroenergetycznych, rurociągów, mostów, sieci gazowych, zapór ziemnych, wałów itp.

Omawiając rolę inwestora w procesie budowlanym nie sposób nie wspomnieć o tzw. zastępstwie inwestorskim. Inwestor zastępczy to osoba lub firma zobowiązana na podstawie umowy z inwestorem do podjęcia wszystkich działań, do których zobowiązany jest inwestor bezpośredni.

Inwestor zastępczy pełniąc czynności zastępstwa inwestorskiego działa w imieniu i na rachunek inwestora bezpośredniego, zobowiązany jest przy tym do podejmowania czynności mających na celu zabezpieczenie praw i interesów inwestora bezpośredniego.

Inwestor zastępczy ponosi wobec inwestora bezpośredniego odpowiedzialność za wyrządzone szkody, będące następstwem nienależytego wykonania czynności objętych umową, ocenianych w granicach przewidzianych dla umów starannego działania.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W niektórych przypadkach ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest obligatoryjne.
W niektórych przypadkach ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest obligatoryjne.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »